Geen handige zet van Stuyvesant, want daar bepleitten de bannelingen hun zaak bij de West-Indische Compagnie. En die steun de de ondertekenaars van wat is gaan he ten de Flushing Remonstrance. Stuyvesant moest bakzeil halen. De West-Indische Compagnie bepaalde in 1663 in een instructie aan Stuyvesant dat de religie van de Quakers weliswaar een 'abominabel' geloof was, maar dat iedereen in de kolonie de vrijheid moest hebben zijn eigen religie te belijden. Deze instructie van de West-Indische Compagnie is het eerste schriftelijke stuk waarin de vrijheid van godsdienst in Amerika is vastgelegd. De basis van de vrijheid van godsdienst in de Amerikaanse Grondwet valt dus terug te voeren op dit besluit van de West-Indische Compagnie, dat is uitgelokt door de petitie van de inwo ners van Vlissingen. Vandaar dat de opstel lers van de Flushing Remonstrance in de Verenigde Staten nog steeds worden gezien als grondleggers van de vrijheid van gods dienst in Amerika. Alleen jammer dat dit alles met het Zeeuwse Vlissingen weinig te maken heeft. Arendo Joustra (Vlissingen, 1957) is hoofd redacteur van het weekblad Elsevier. Bronnen: - John Fiske, The Dutch and Quaker Colonies in America, Volume I (Houghton, Mifflin and Company, 1899). Ons America, Speciale Editie van Elsevier (2009). The Birth of New York. Nieuw Amsterdam 1624- 1664, catalogus bij een expositie van The New York Historical Society en het Amsterdams Historisch Museum (1982). - Russell Shorto, Nieuw Amsterdam. Eiland in het hart van de wereld, (Forum, 2004). - Henry D. Wallace, History of the Town of Flushing, Long Island, New York (J.H. Ridenour, 1899). Cornell University Library heeft dit boek herdrukt. Het is te koop via de internetboekhandel Amazon. Websites: www.flushingremonstrance.info. Site over de 35een artikel van David William Voorhees, 'The 1657 Flushing Remonstrance in Historical Perspective', en een scriptie uit 2006 van Tabetha Garman (East Tennessee State University). www.nnp.org. Virtuele rondleiding door Vlissingen (Flushing) op Long Island. www.bownehouse.org. Site over het huis van John Bowne, die halverwege de zeventiende eeuw in Vlissingen (Flushing) op Long Island ruimte aan Quakers gaf om bijeen te komen. Uitsnede 't Lange Eiland (zie voorpagina) 6 Den Spiegel

Den Spiegel | 2009 | | pagina 8