nemingen, kortom, de discutabele sollici tant uit 1893 had zich in de loop der jaren opgewerkt tot een uitstekende kracht. Als opvolger werd zijn zoon C. de Ruijter, aanvankelijk als hulpobservator, aange steld. Weer een verhuizing Eind jaren twintig was er in het Vlissings havengebied grote bouwactiviteit. Scheeps werf De Schelde wilde grotere schepen bouwen, maar de bestaande sluizen waren te klein. Er zat niets anders op dan een gro tere sluis te bouwen, die na een periode van twee jaar, op 4 september 1930 met veel vertoon werd geopend. Voor de bouw van de nieuwe sluis moesten het weerstation en de sluismeesterswoning worden afgebro ken en was een ander waarnemingsterrein nodig. De directie van de De Ruijterschool bood haar gebouw voor waarnemingen aan, maar dat werd om verschillende rede nen niet aanvaard. Besloten werd op een opgehoogd terrein aan de westelijke havendam een nieuw station met dienstwoning te bouwen, dat in oktober 1929 kon worden betrokken. Omstreeks half november werden de in- Het tweede weerstation van het KNMI te Vlissingen omstreeks 1930. (prentbriefkaartencollectie Gemeentearchief Vlissingen) strumenten overgebracht, begin 1930 werd het oude observatorium gesloopt. Op de nieuwe locatie was minder hinder van be lendende gebouwen waardoor de wind- waarnemingen werden verbeterd. Instrumenten Voor de metingen en waarnemingen werd gebruik gemaakt van instrumenten, die vaak werden geleverd door de firma Olland te Utrecht, later De Bilt. Tot de instrumen ten behoorden: baro-, thermo-, hygro- en windsnelheidsmeters, barograaf en ther- mograaf, windmolentjes en zonneschijn- meters. Van sommige apparaten was een reserve-exemplaar aanwezig. Al deze ap paraten moesten worden geleverd, onder houden, gerepareerd of vervangen. In latere jaren werd het instrumentarium uitgebreid en complexer, medio jaren twintig deed het radiotoestel zijn intrede. Toen kreeg de ob servator te maken met zaken als radiolam pen, batterijen en spoelen. Hoe en waar de instrumenten werden opge steld was erg belangrijk, een thermometer bijvoorbeeld: niet in de volle zon. In 1905 werden de regen- en windsnelheidsmeter verplaatst naar een geschikter terrein in Januari 2010 9

Den Spiegel | 2010 | | pagina 11