de buurt van het observatorium. Het door Waterstaat afgestane terrein werd voor 200 gulden met prikkeldraad omheind. Voor onderhoud en reparaties kon een be roep gedaan worden op de instrumentma kers van het KNMI, de firma Van Emden uit Amsterdam of Van Olland, plaatselijke be drijven en soms leverde de marine perso neel. In 1891 werd voor een spoedreparatie aan de barometerklok een horlogemaker uit Middelburg ingeschakeld. Geregeld werden voor de instrumenten bestellingen gedaan. In 1887 bijvoorbeeld lijsten voor telegrafische mededelingen, diagrammen voor de barometer, draad ter vernieuwing van de windsneiheidsmeter, instrumentolie, rode inkt, veertig jaar later batterijen voor de radio. Alle bestellingen werden bijgehouden. Tijdens de Tweede Wereldoorlog was het weersta tion gevestigd op het Garnd Hotel Britannia. Bij de bevrijding van Vlissingen in november 1944 werd dit gebouw verwoest. (fotocollectie Gemeentearchief Vlissingen) dracht bijvoorbeeld om over een bepaalde dag aanvullende gegevens te verstrekken. Waarnemingen De waarnemingen waren de eerste jaren beperkt van aard, het ging toen voorname lijk om de luchtdruk, temperatuur en neer slag. In de loop der jaren zijn de observaties uitgebreid met bewolking, windrichting, druk en snelheid, aantal uren zonneschijn, zicht, nachtvorst, sneeuwval enzovoort Ook bijzondere verschijnselen werden geobser veerd zoals bliksem en zonnevlekken, tij dens de zonsverduistering van 17 op 18 mei 1901 werden magnetische waarnemingen gedaan. De resultaten werden periodiek aan De Bilt doorgegeven, waar alles werd verwerkt. De doorgifte gebeurde, meestal in code, schrif telijk of telegrafisch, in een later stadium ook telefonisch. Voor het doorgeven van de waarnemingen werd soms gebruik gemaakt van de marinezender van het wachtschip. Vanaf 1934 werden op proef de waarne mingen ook doorgegeven aan het vliegveld bij Souburg. Het werk vereiste een hoge mate van in zet en nauwkeurigheid. De Bilt bepaalde de uren waarop moest worden waargenomen, inzenddata, instrumentarium enzovoort. Vaak werden vragen gesteld, zoals over het ontbreken van de waarnemingstijden of kreeg de observator een bijzondere op- Mobilisatie Begin september 1939 mobiliseerde Neder land. De Luchtwachtdienst betrok een uit kijkpost in de instrumentenkamer van het weerstation. Om een kachel te kunnen plaatsen moest de kwikbarometer ver schoven worden. Het KNMI pikte dat niet zomaar en een der directeuren ging naar Vlissingen om de kwestie te bespreken. Op 27 februari 1940 raakte de windmeter defect en kwam een monteur uit De Bilt om die te repareren. Volgens de observator was het defect veroorzaakt door een stoeipartij van militairen. De postcommandant van de Luchtwachtgroep stelde een onderzoek in en kwam tot de conclusie dat er geen sprake was geweest van baldadigheid. De windmeter zou al vanaf 24 februari kapot geweest zijn, want hij veroorzaakte ruis op de radio en de observator had er aan zitten prutsen. Tijdens de bewuste dagen was door de marine een nieuwe seinmast geplaatst en waren wel zeven man in de kleine ruimte aanwezig. Volgens de postcommandant konden luchtwachters het defect niet veroorzaakt hebben, temeer omdat er rond die tijd lei dinggevenden aanwezig waren die toezicht hielden. Als dieperliggende oorzaak zag hij de houding van de observator, die verbit- 10 Den Spiegel

Den Spiegel | 2010 | | pagina 12