Het derde permanente weerstation van het KNMI wordt in 1958 weer bij de buitenhaven gebouwd. Het gebouw is thans in gebruik bij de politie, (fotocollectie Gemeentearchief Vlissingen; foto Dert) te keren. Dat had als voordeel dat de me tingen dan weer plaats vonden op de plek waar ze sinds 1875 werden gedaan. Aanvankelijk waren er problemen over de grond, die bestemd was voor een hotel. De eigenaar zag echter van herbouwplicht af en de gemeente stelde de plek toen ter be schikking van het KNMI. Omdat in de omgeving bebouwing was ge pland, verwachtte men problemen met de apparatuur, maar na onderzoek bleek die vrees ongegrond. Al met al duurde het nog tot eind april 1958 voor het nieuwe en moderne station in ge bruik werd genomen. Vooraf waren nieuwe instrumenten geplaatst en waren enkele ap paraten van het oude naar het nieuwe sta tion overgebracht. De bemanning van het station bestond uit vier observatoren. Het oude station op het vliegveld bleef nog enkele jaren in gebruik om gegevens te kunnen vergelijken. Ongemerkt zijn we in het automatiserings tijdperk terecht gekomen, waardoor de manier van meten veranderde. In 1975 werden elektronische thermometers en vochtigheidsmeters geplaatst, de registra ties van windmeetpalen op de Noordzee en Oosterschelde liep ook via Vlissingen. In de loop der jaren werd de automatise ring verder uitgebreid en werd bestaande apparatuur vervangen door elektronisch gestuurde apparatuur. In het kader van een bezuinigingsopera tie werd het weerstation in 1995 nog ver der geautomatiseerd en verhuisden de nog resterende KNMI-ers naar het Schelde Coördinatiecentrum. Begin 1997 werden de nog resterende visuele waarnemingen ver richt door personeel van Rijkswaterstaat, een meteoroloog en hydroloog werden on dergebracht in het Hydro Meteo Centrum in Middelburg. Het was daar wachten op het einde. Dat kwam eind november 2001, toen besloten werd kennis en ervaring cen traal te bundelen. Het KNMI trok zijn laat ste personeelsleden terug uit Zeeland, aan bijna 150 jaar aanwezigheid was een einde gekomen. Slot Bijna anderhalve eeuw werden in Vlissingen door KNMI-medewerkers waarnemingen gedaan. Bij de weeroverzichten is Vlissingen steeds als waarnemingsplaats genoemd, het weerstation was bij velen, Loodswezen, visserij, beroeps- en pleziervaart enzovoort, een begrip. Voor de waarnemers was het niet alleen hun werk, maar ook in zekere zin een levensvervulling, met grote inzet en nauwkeurigheid hebben zij hun taak ver richt. Toen hun werk door de computer werd overgenomen, zal dat een teleurstel ling geweest zijn. Nog altijd worden in Vlissingen waarnemin gen gedaan. Dagelijks worden in geauto matiseerde vorm allerlei gegevens naar De Bilt verzonden, de apparatuur wordt daartoe regelmatig onderhouden en geïnspecteerd. De rol van Vlissingen in het weer- en kli maatonderzoek is zeker niet uitgespeeld...! Het Utrechts Archief - Utrecht - Archief KNMI - KNMI - de Bilt Dossier weerstation Vlissingen Diverse archiefstukken, jaarverslagen en meteo-rologische jaarboeken Gemeentearchief Vlissingen Gezinskaart De Ruijter Vlissingsche Courant - PZC. 14 Den Spiegel

Den Spiegel | 2010 | | pagina 16