zee. Soms mocht hij ook wat zeggen. Dan ontspon zich het volgende gesprek: Vader: 'Zeg maar: Dag kapitein' Arjen: 'Dag kapitein' Kapitein: 'Zo jongen, help jij je vader op dienst?' Arjen: 'Ja kapitein' Vader: 'Vraag maar of het hard waait' Arjen: Waait het hard kapitein? Kapitein: 'Nou reken maar, er staat hier een stevige bries'. De gebouwtjes, de put en het kamp De twee gebouwtjes die wij passeerden op onze kruistocht naar de 'Vlissingse gasjes', dienden als steunbakens voor de vliegtui gen die op weg waren naar Schiphol. Deze gebouwtjes waren voorzien van zendmas ten en stonden boordevol apparatuur waar voor wekelijks onderhoud nodig was. Dat werd gedaan door medewerkers van de Rijksluchtvaartdienst (RLD). De vader van Arjen leverde onbezoldigd assistentie in de tijd dat er niemand van de RLD aanwezig was. De familie kon daardoor wel beschik ken over een gratis telefoonaansluiting. De ronde put waarin we speelden was tot 1958 voorzien van apparatuur: regenmeters. Die stonden in een put omdat anders de wind van invloed zou kunnen zijn op de hoeveelheden opgevangen regen. Naast de put stond de thermometerhut: een wit geventileerd gebouwtje met dubbel dak om alle weersinvloeden te elimineren. Alle apparatuur werd regelmatig geijkt door medewerkers van het KNMI in De Bilt. Het Ambonezenkamp werd in de loop van de jaren zestig geleidelijk aan ontruimd en moest, net als het woonhuis van de weer kundige en zijn familie, de bunkers en alle overblijfselen van het vliegveld, plaats ma ken voor de nieuwbouwwijk Westerzicht. Grenspaal Het enig overgebleven en nog altijd zicht bare herkenningspunt is de oude grenspaal langs het kanaal, onder aan de dijk. De paal scheidde de gemeenten Vlissingen en Souburg en heeft tegenwoordig geen func tie meer omdat de laatste in 1966 werd ge annexeerd door de eerste. Af en toe klim ik vanaf het jaagpad en de grenspaal nog wel eens over de dijk. Ik probeer me dan voor te stellen hoe en waar alles ook al weer lag. Ik kom er nooit uit. (De afbeeldingen zijn afkomstig uit het pri- vé-archief van de auteur) 20 Den Spiegel

Den Spiegel | 2010 | | pagina 22