Het gebouw van de Zeevaartschol verantwoordelijk voor het maken van de houten modellen waarvan, in klei, mallen werden gemaakt. In deze mallen konden vervolgens de gietijzeren scheepsonder- delen worden gegoten. Piet junior had in Den Bosch de 'Koninklijke School voor Kunst, Techniek en Ambacht' gevolgd en kon bij De Schelde direct beginnen als me taaldraaier. Tegelijkertijd bezocht hij de leerschool van de scheepswerf die hij in december 1941 afrondde met het praktijk diploma 'Metaaldraaien'. De baan bij De Schelde werd fulltime en de opleiding kon worden vervolgd bij de Nijverheidsschool, waarvan de lessen in de avonduren plaats vonden. Zijn studievoortgang (hij rondde in drie jaar de vijfjarige opleiding af), werd met belangstelling gevolgd door zijn leer meester bij De Schelde, de heer De Munck. Na het behalen van het diploma op 29 mei 1942, vertelde deze hem dat een paar lera ren van de zeevaartschool nog steeds les sen gaven, onder andere voor de leergang Scheepswerktuigkundige (SWTK). Hij vond dat Piet zeker geschikt was om een hogere opleiding te gaan volgen en adviseerde om eens te gaan praten met een van de docen ten, Jan Vader7. 7 1884-1964. Zoals dat toen gebruikelijk was, vroeg Piet eerst zijn vader om toestemming. Deze sputterde wat tegen ('..maar jongen, je hebt toch een mooie baan..'), maar keurde uiteindelijk het bezoekje goed. Samen met zijn vriend Ko Kraak, ook een leerling van de Nijverheidsschool, belde Piet op een avond in juli 1942 aan bij het woonhuis van de heer Vader aan de Badhuisstraat 1628. De leraar deed zelf open en liet hen binnen nadat Piet de reden van hun be zoek had verteld. Wat volgde was een soort sollicitatiegesprek. De eerste vraag was: 'Hebben jullie pen en papier bij je, want je moet opschrijven wat ik straks ga vertel len'. Daar hadden Piet en Ko als mannen van de praktijk natuurlijk niet aan gedacht. Vader gaf hen een stukje papier en een pot lood uit eigen voorraad en begon vragen te stellen over hun opleiding, ervaring en motivatie. De jongens werden uiteindelijk geschikt bevonden en kregen een boeken lijst gedicteerd en de avonden waarop de lessen werden gegeven: één avond bij de heer Schouten (natuur- en wiskunde) en twee avonden bij Vader zelf (voor de prak- 8 De lessen werden gegeven op de eerste verdieping. In de ja ren vijftig vestigde de zoon van Jan Vader er zijn huisartsen praktijk. 22 Den Spiegel

Den Spiegel | 2010 | | pagina 24