Over een aquarel, het weerstation Viissingen en de zeevaartschool in oorlogstijd Jan Hintzen Een kwartet onderwerpen wordt in de ze Spiegel beschreven. Maar vooral de Vlissingse weerstations van het KNMI krij gen in woord en beeld de aandacht. Dat begint al op de omslag. Een prachtige aan winst van het Zeeuws Maritiem muZEEum in full color is de start voor een nieuwe out fit van Den Spiegel. De periodiek van onze vereniging krijgt vanaf het eerste nummer van jaargang 28 een kleurig jasje, dankzij ons verenigingsbestuur. Die kleurige afbeelding wordt beschreven door Wilbert Weber in Een kathedraal voor de meteorologie in Viissingen. Niet alleen de Stad Middelburg, een mailboot van de Stoomvaart Maatschappij Zeeland, geeft de aquarel van F.J. Schütz historische waarde. Ook het rechts afgebeelde weerstation, het eerste in Viissingen, roept herinneringen op aan oude tijden. Dankzij een gift kon de aquarel aangeschaft worden. Zwaar bewolkt met kans op regen is een passende titel bij een historisch overzicht over weerberichten en de weerstations in Viissingen. Na geduldig speuren is Jules Braat erin geslaagd de Vlissingse KNMI- vestigingen te beschrijven. Viissingen was aan het eind van de negentiende eeuw met zijn nieuwe havens en zijn spoorlijn een knooppunt voor internationale verbindin gen. In de jaren dertig kwam de Zeeuwse Luchtlijn daar nog bij. Logisch dat een weerstation voor al die bedrijvigheid nood zakelijk werd. Met de jeugdherinneringen van Peter van Druenen over de nissenhut bij het ver woeste vliegveld Viissingen komt het na oorlogse weerstation te West-Souburg in beeld. Waait het hard kapitein? biedt ech ter nog veel meer. De herinneringen aan het er achter liggende 'Ambonezenkamp' bijvoorbeeld beschrijven een stukje lokale geschiedenis. Kees Slager en anderen heb ben meerdere malen gewezen op het be lang van 'oral history'. Zo zou bijvoorbeeld ook het kamp voor Zuid-Molukkers bij het voormalige Havendorp nog eens beschre ven moeten worden. In Van metaaldraaier tot scheepswerktuig- kundige beschrijft Peter van Druenen de vergeten geschiedenis van een zeevaart schoolklasje tijdens de Tweede Wereld oorlog. In de jubileumuitgaven van de Vlissingse zeevaartschool is deze oorlogs geschiedenis niet opgenomen. Bovendien is het een passend slot van een Spiegel met veel weer. Want juist de afgestudeerde zee vaartscholier luistert naar de weerberich ten. Het bestuur en de redactie wensen u met deze Spiegel veel leesgenot en goede feest dagen. Of het een witte kerst wordt, verne men we tijdig uit de weerberichten. 2 Den Spiegel

Den Spiegel | 2010 | | pagina 4