muZEEumnieuws muZEEum en exposities Danielle Otten HAN REIJNHOÜT, een Zeeuwse meester in detail Sinds 17 oktober is de tentoonstelling 'HAN REIJNHOÜT, een Zeeuwse meester in detail' te zien in het Zeeuws maritiem muZEEum in Vlissingen. Reijnhout is een autodidact met gouden handen. Alles wat zijn ogen registreren kunnen zijn handen maken, ongeacht het materiaal. Hij is een enorme perfectionist en experimenteert net zolang totdat hij tevreden is. Reijnhouts werk is in musea in binnen- en buitenland te bezichtigen. Speciaal voor deze tentoon stelling zijn objecten geleend uit het bui tenland. Daarnaast worden er objecten ge toond die nog nooit voor het publiek te zien waren. Dit unieke overzicht is tot en met 7 maart 2010 te zien in het muZEEum. Mozaïek Van kunstenaars wordt gezegd dat zij de omgeving waarnemen, beschouwen en op hun eigen wijze vastleggen, tweedimen sionaal of driedimensionaal. Han Reijnhout heeft gekozen om met miniaturen te wer ken. Kleine tekeningen en kleine beeld houwwerken, hoewel hij een enkele keer groot uitpakt met bijvoorbeeld een mo zaïek. Dat was dan een opdracht. Als hij voor zichzelf werkte, voldeed de millime ter. Betje Reijnhouts kwaliteiten zijn vooral bekend door zijn scheepsmodellen. Voorwerpen die bestaan uit een reeks samengevoegde kunstwerkjes. Elke object is apart vorm gegeven. Een reeks van kunstobjecten die er bij elkaar uitzien als een scheepsmodel. Eigenlijk zien we hier een herschepping van de wereld die hij in zijn jeugd heeft gekend; een verdwenen wereld die via de handen van Han Reijnhout weer tot leven wordt gewekt. Hierbij houdt hij rekening met elk detail. Een opvarende is voorzien van een broek met een opgenaaid stuk, uitgevoerd in hout en daarna gepolychromeerd. Een beeldhouwwerk op miniatuurformaat. Had de opvarende een bril op? Dan werd die bril uit glas geslepen. In miniatuur vanzelf sprekend. Wat in werkelijkheid verzinkt is, is in het model ook verzinkt. Wat in wer kelijkheid geëmailleerd is, is in het model ook geëmailleerd. Door zijn oog voor detail ontstijgt hij de modelbouwwereld; hij maakt geen modellen, hij maakt kunstwerken in de vorm van modellen. Een van die kunstwer ken is in de tentoonstelling voor het eerste te zien: de 'Betje', een oude houten schouw waarmee vroeger een veerdienst werd on derhouden. De echte grote Elizabeth (Betje is de naam in de volksmond) is in 2007 volledig gerestaureerd, het is mogelijk om met dit schip vaartochten te maken. Recyclen Zijn scherpe blik van waarnemen is ook te rug te vinden in zijn tekeningen. Vaak zijn die ook op een miniformaat. Tekeningen, aquarellen en een enkel schilderij tonen zijn grote vaardigheid. Zijn oeuvre is bijzonder waardevol. Niet alleen vanwege het hoge kwaliteitsniveau waardoor het werk als zelf- Januari 2010 27

Den Spiegel | 2010 | | pagina 29