Bar-Dancing De Hooischuur. 1975 Hotel café restaurant Delta bovenaan de oprit, gezien vanaf de boulevard. 1972. den de ondergrondse gangen opengebroken om dienst te gaan doen als schuilkelders. De vrijmetselaars hebben er tot 1941 hun acti viteiten kunnen ontplooien. In dat jaar moest men stoppen en werden het gebouw en alle bezittingen in beslag genomen door de NSB. Al in 1933 had Nazi-kopstuk Hermann Göring gezegd dat er in de nationaalsoci- alistische staat geen plaats meer zou zijn voor vrijmetselaars.4 Loges moesten worden opgeheven en bezittingen werden geconfis queerd. De NSB richtte het gebouw in 1941 in als groepskringhuis. In dat zelfde jaar werd de voormalige Sociëteit door een bombarde ment zwaar beschadigd. Er kwamen daar bij nogal wat NSB-ers om het leven. Op de plek waar nu de gemeenschappelijke patio is van het pand, werd een rouwkamer in gericht. Een van de huidige bewoners, Jan Kruisdijk, ging in 1944 als jongen een kijkje nemen in de verwoeste gebouwen: '...Ik heb de gebouwen van binnen bekeken en vond in het souterrain tegen de buiten muur het gangenstelsel, onder het balkon van het huidige appartement op nummer 2. Ik ben later met wat vrienden naar de Gevangentoren gelopen en heb daar een andere gang gevonden die onder andere naar het Keizersbolwerk liep. Ik ben toen in een gat gevallen, dat uitkwam in de kaze matten en lag toen tussen de torpedo's die daar lagen opgeslagen.' Göring ging uit van de doctrine dat rituelen die zich op het Oude Testament en de Tenach (Herbreeuwse bijbel) beriepen voortaan moesten worden uitgeslo ten. De vrijmetselarij viel hier dus onder. Na de oorlog werden de restanten van de Sociëteit gesloopt, om plaats te maken voor hotel-restaurant 'Delta' dat vooral be kend is geworden als startpunt voor rijexa mens. De vrijmetselaars mochten zich inmiddels weer eigenaar noemen en zouden het in 1972 verkopen aan een ondernemer uit Koudekerke. Deze gaf het pand een nieuwe bestemming en begon een bar-dancing on der de naam 'De Hooischuur'. De nieuwe uitgaansgelegenheid zorgde voor veel lawaai en drukte, vooral op de late avond en dat leidde tot protesten van de omwonenden. Er waren zelfs huiseige naren in de nabije omgeving die hun huis te koop zetten. De Hooischuur heeft niet lang bestaan en in 1977 werd het inmiddels dertig jaar oude gebouw gekocht door de firma Storimans uit Tilburg. Deze wilde het vervangen door een complex van 21 luxe Gezicht op de Coosje Buskenstraat (rechts) en Boulevard de Ruyter (op de achtergrond links). Na de sloop van het voormalig hotel restaurant Delta ziet men het zo goed als voltooide ap partementengebouw aan het eind van de oprit. 1979 10 Den Spiegel

Den Spiegel | 2010 | | pagina 12