Hr. Ms. Queen Wilhelmina Washington in aanwezigheid van koningin Wilhelmina aan Nederland overgedragen. De Queen Wilhelmina was een patrouille vaartuig van 335 ton met een bemanning van 67 koppen. De bewapening bestond uit één kanon van 7.6 cm, één mitrailleur van 40 mm, vijf van 20 mm en apparatuur voor het lanceren van dieptebommen. Het beschikte over twee dieselmotoren met een vermogen van 1800 pk, de maximum snelheid bedroeg 19.5 mijl. Gedurende de Tweede Wereldoorlog was het ingezet bij convooibescherming in de Caribische Zee. Op het moment van stationering in Vlis- singen stond het onder commando van luitenant-ter-zee le klas S.H. Rosier. In Nederland In maart 1945 arriveerde de QW in Ply mouth en op 19 juni 1945 te Rotterdam. Van juli 1945 tot begin februari 1946 lag het schip in Nieuwediep, waar het op de Rijkswerf te Den Helder een langdurige on derhoudsbeurt onderging. In de tussentijd werd gezocht naar een passende bestem ming. Er werd gedacht aan de inzet als inspectievaartuig voor de visserij, maar daarvoor werd het ongeschikt geacht. Het was te licht en slingerde nogal, waardoor geen operaties aan boord mogelijk waren, bovendien was voor een ziekenboeg onvol doende ruimte, ontbrak een zoeklicht en was de watervoorraad te klein. De marineleiding besloot daarop het schip naar Vlissingen te dirigeren en dienst te la ten doen als Scheldewacht. Tijdens haar verblijf daar, kwam de QW nog geregeld aan de orde in stafbespre kingen van de marine. Er werd onder an dere overwogen haar naar Indië te sturen, maar dat ging niet door omdat daar geen reservedelen aanwezig waren. In april 1946 werd besloten de QW te bestemmen als escorteschip van het vliegdekschip Karei Doorman. Begin Scheldewacht 6 februari 1946 was het zover. Om 7.30 uur werd de QW in Den Helder ontmeerd, wer den de navigatielichten ontstoken, degaus sing (systeem tegen zeemijnen) en radar bijgezet. Via de boeien van het Schulpengat werd de uiterton bereikt, vandaar ging het via de geveegde route langs de Nederlandse kust op Vlissingen aan. Om 13.50 uur was April 2010 13

Den Spiegel | 2010 | | pagina 15