men bij het Oostgat, om 16.30 uur werd in de Buitenhaven van Vlissingen afge meerd langszij een Belgische trawler, de Scheldewacht kon beginnen! Naar Zeeuws Vlaanderen De Queen Wilhelmina was niet naar Zeeland gekomen om in Vlissingen langs de kade te liggen. Binnen een week werd al weer ge varen. Op 11 februari 's morgens vertrok zij op loodsaanwijzing naar Terneuzen, waar in de westelijke buitenhaven werd aange legd. Na schutten en loodswisseling werd afgemeerd in het kanaal Terneuzen-Gent en ging de commandant van boord. De volgende dag bracht de Militaire Com missaris van Zeeland een onofficieel bezoek een boord, waar hij door de officieren werd ontvangen. Ook burgemeester Teilegen van Terneuzen bezocht het schip. Op 13 februari vertrok de QW weer uit Terneuzen en koerste met 13 mijls vaart op zicht van de boeien naar Vlissingen. Daar werd eerst nog even overgestoken naar Breskens waar de toegang tot de ha ven verkend werd, toen dat gebeurd was ging het richting Vlissingen en werd in de Buitenhaven gemeerd. Het bleef niet bij dit ene bezoek. Een paar dagen later was de QW weer in Terneuzen en ging via Sluiskil door naar Sas van Gent. Ook daar bezocht de Militaire Commissaris het schip. Op 19 februari vertrok de QW weer naar Vlissingen. Men kon blijkbaar niet genoeg krijgen van de 'overkant', op 22 februari werd Ter neuzen weer aangelopen. Het schip werd toen opengesteld voor publiek, voor die tijd een nieuw fenomeen. Na enkele dagen verliet de QW Terneuzen en stoomde oost waarts. Bij Walsoorden werd gekeerd en koers gezet naar Vlissingen. Daar werd even geankerd ter hoogte van hotel Noordzee- boulevard waarna de Buitenhaven werd opgezocht. Herdenking slag in de Javazee Vermoedelijk was de ankerproef voor hotel Noordzeeboulevard de generale repetitie voor de herdenking van de slag in de Javazee op 27 februari. Toen ging op de QW om 9.30 uur de vlag halfstok, aan het begin van de middag marcheerde een detachement opva renden naar het standbeeld van De Ruyter. Daar hadden zich militairen en burgers ver zameld, waaronder nagelaten betrekkingen De Buitenhaven en omgeving van het station gezien van bovenaf, ca. 1946. (Fotocollectie Gemeentearchief Vlissingen) 14 Den Spiegel

Den Spiegel | 2010 | | pagina 16