Gezicht op de Dokhaven en afbouwkade, met op de achtergrond de Willem Ruys op de helling, ca. 1946. (Fotocollectie Gemeentearchief Vlissingen; foto Dert). logsschepen, bij bezoek aan een vreemde haven en herdenkingen bijvoorbeeld de do denherdenking op 4 mei 1946 in Vlissingen. Toen werden 's morgens vlag en geus half stok gehesen en werd om 11 uur één mi nuut stilte in acht genomen, 's middags kreeg de bemanning vrijaf. Bijzondere aandacht kreeg de commando overdracht. Op 13 juni 1946 droeg luite nant ter zee le klas S.H. Rosier tijdens een alle hens het commando over aan luitenant ter zee le klas A.J.C. Bax. De bemanning stond daarbij aangetreden in zondagse te nue. Alle registers werden opengetrokken toen koningin Wilhelmina met haar gevolg op 21 juni 1946 in Rotterdam de Banckert be zocht, enpassant deed zij ook nog even de QW aan. Van het gezelschap maakte onder andere luitenant-admiraal C.E.L. Helfrich en burgemeester P.J. Oud van Rotterdam deel uit. Een pijnlijk besluit Begin april 1946 maakte de minister van marine bekend, dat het marinesteunpunt Vlissingen met ingang van 1 mei zou wor den opgeheven. Ook besloot de Marinestaf tot opheffing van het Maritiem Commando Zeeland en Maritiem Commando Vlissingen. Als motief werd aangevoerd, dat in Indië groot gebrek aan personeel bestond, waar door detachementen als die te Vlissingen niet gehandhaafd konden worden. Deze beslissing sloeg te Vlissingen in als een torpedo in een munitieschip. Het gemeentebestuur was totaal overrom peld. Het betekende voor de Scheldestad een forse aderlating, ook al omdat ook de Maatschappij Zeeland (nog) niet in Vlissingen was teruggekeerd. In een poging de marine te behouden, richt ten B&W zich tot de Minister van Buiten landse Zaken. Zij wezen er op, dat na ver trek van de marine op de Westerschelde nog nauwelijks Nederlandse marinesche pen aanwezig zouden zijn. Mijnenvegen in Nederlandse territoriale wateren bij Vlissingen zou in de toekomst geheel door Belgische eenheden vanuit Oostende ge beuren. B&W verzochten 'Zijne Excel lentie' stappen te ondernemen om de ma rine voor Vlissingen te behouden. Er werd een 'Comité van Actie Marine' opgericht, waarin een aantal leden van de Walcherse jetset zitting had: de Commissaris der Koningin, de burgemeester en oud bur- April 2010 17

Den Spiegel | 2010 | | pagina 19