Zaken had daar bezwaar tegen. Die naam (denk aan Antwerpen in 1831) lag gevoe lig bij de Belgen. Besloten werd de QW te sturen, die op 19 juli van Rotterdam naar Oostende vertrok. Om 09.25 uur vertrok zij van de Parkkade, nam omstreeks 15.00 uur een loods aan boord en kwam om 16.00 uur in Oostende aan. Daar werd langszij het Belgische oor logsschip Zinia afgemeerd, vlag en geus werden gehesen en gestreken op het sein van het wachtschip Marie José. Voor de bemanning was gelegenheid op de wal een pint te nemen, op zondag waren er roei- wedstrijden. De ploeg van de QW moest het opnemen tegen een ploeg van een Frans eskader en verloor met een halve bootlengte. Dinsdags vertrok de QW weer naar Vlis- singen. Einde Scheldewacht Vanaf begin augustus werd de band met Vlissingen gaandeweg losser. Tot me dio september pendelde de QW tussen Rotterdam en Londen. Daarna ging de reis via Vlissingen naar Terneuzen, Sluiskil en Sas van Gent. Op 20 augustus werd het schip bij het ontmeren in Terneuzen door de harde wind (kracht 7 tot 8) tegen de ponton gedrukt en werd de bakboordsboeg beschadigd. Nadat rapport was opgemaakt, werd doorgevaren naar Sas van Gent waar werd afgemeerd bij de fosfaatfabriek. In de loop van de dag werd het schip verhaald om reparatie uit te voeren. Bij zonsonder gang werden extra trossen aangebracht in verband met te verwachten harde wind. 21 Augustus ging de QW weer via Terneuzen naar Vlissingen en van daar naar Rotterdam waar het schip bleef liggen tot 15 okto ber. De twee laatste maanden van 1946 was de QW nog enkele keren korte tijd in Vlissingen. Eind januari 1947 vertrok zij naar Amsterdam en werd daar op de werf van de NDSM voorbereid op haar nieuwe taak als escorteschip van Hr. Ms. Karei Doorman. Slot C.A. van Woelderen had een vooruitzien de blik gehad: het vertrek van de marine uit Vlissingen in 1946 was niet definitief geweest, in het voorjaar van 1951 keer de zij terug. Op 12 maart vertrok Hr. Ms. Jacob van Heemskerck uit Den Helder naar Vlissingen en na een dokbeurt bij de KMS werd ligplaats gekozen in de bin nenhaven. Op 3 april werd de terugkeer in Vlissingen feestelijk gevierd met toespra- Hr. Ms. Jacob van Heemskerck April 2010 19

Den Spiegel | 2010 | | pagina 21