Een belangrijke aanwinst Adri Meerman Voor de Vlissingse geschiedenis in het algemeen en het Gemeentearchief Vlissingen in het bijzonder was donderdag 11 februari 2010 een gedenkwaardige dag. In het prachtige hoofdkantoor van Damen Schelde Naval Shipbuilding aan de Glacisstraat tekende de burgemeester van Vlissingen, de heer drs. W.J.A. Dijkstra, de overeenkomst waarbij de Stichting Behoud Schelde Collecties een belangrijk deel van het cultureel erfgoed van de Koninklijke Schelde Groep in bruikleen geeft aan de gemeente. Namens de Stichting plaatsten de heren mr. T.L. van de Poel (bestuurslid) en mr. M. Herrebout (secretaris/penningmeester) hun handtekening. Een lang gekoesterde wens ging in vervul ling. Het Gemeentearchief zette hiermee een grote stap in de richting van het rea liseren van haar ambitie tot het aanbieden van een zo groot mogelijke diversiteit aan bronnen. Met het samenstel van deze bron nen kan de stadsgeschiedenis in een nog bredere maatschappelijke context worden bestudeerd. Het tekenen van de overeenkomst op 11 februari 2010 met v.l.n.r. de heren Herrebout, Van de Poel en Dijkstra. (fotocollectie Gemeentearchief Vlissingen) Om meerdere redenen kon de Vlissingse sa menleving niet om De Schelde heen. Niet lang na de oprichting van de werf in 1875 werd het al duidelijk. Het bedrijf begon gestaag te groeien om uiteindelijk voor lange tijd de skyline van Vlissingen te gaan bepalen met haar woud van torenkranen en de sche pen op de helling. De Vlissinger groeide op met het geluid van klinkhamers, het blazen van het signaal van begin, pauze en einde werktijd, de eindeloze stoet van werknemers richting werk of huis en de stapelloop van een schip op zaterdag. Velen droegen het kenmerkende blauwe ke telpak met het bekende witte logo. Als je zelf niet bij De Schelde werkte, dan toch zeker je vader, broer of buurman. In 1951 telde het bedrijf ongeveer 4.600 werk nemers. Het hoogste aantal in haar bestaan. De collecties De Schelde beperkte zich niet tot het bouwen van schepen voor marine en koopvaardij. Er werden scheepsmachines gebouwd, ketels, gevels, autobussen en zelfs vliegtuigen. Het is de verdienste van de vroegere directies en huidige directie dat de neerslag van deze activiteiten in de vorm van archieven, foto's en tekeningen bewaard is gebleven. Hieruit blijkt het historisch besef hetgeen nog extra benadrukt wordt door het in bruikleen afstaan van hun cultureel erfgoed aan een professio nele instelling. De heer J.W. Weug, ons oud bestuurslid en oud-directeur van De Schelde speelde hierin een belangrijke rol. Het Vlissingse gemeentebestuur verklaarde zich bereid een extra budget beschikbaar te stellen voor de inventarisatie van de omvangrijke col lectie. De collectie beslaat de periode 1875-1971 en bestaat uit: 1. het directie-archief (circa 100 strekken de meter) 2. de foto- en negatievencollectie (circa 47.000) 3. de tekeningencollectie (circa 56.000) April 2010 21

Den Spiegel | 2010 | | pagina 23