Het is de bedoeling dat het archiefdeel door een externe partij zal worden geïnventari seerd. Hiervoor is inmiddels een offertetraject ge start. Verwacht wordt dat er medio 2010 met de daadwerkelijke inventarisatie wordt begonnen. Dit zal naar schatting anderhalf tot twee jaar in beslag nemen. De foto- en negatievencollectie wordt binnen de eigen bedrijfsvoering van het Gemeentearchief gedigitaliseerd en via de website beschikbaar gesteld. Na de daad werkelijke overdracht van deze collectie wordt direct een aanvang gemaakt met de digitalisering. Er is afgesproken dat er voor de tekenin gencollectie een apart project wordt opge start. Vanwege de hoeveelheid en de ma teriële staat waarin de tekeningen, vaak uiterst kwetsbare calques, zich bevinden, werd het raadzaam geacht deze voorlopig in het hoofdkantoor aan de Glacisstraat te laten. Getracht zal worden om ook regio naal en landelijk fondsen te werven voor de kostbare digitalisering en materiële verzor ging van deze bijzondere collectie. Het belang 'Het is duidelijk dat het hier om een archief gaat dat vanuit allerlei invalshoeken van bijzonder groot belang is', aldus Prof. Dr. H.A.M. Klemann, Prof. Dr. P.T. van de Laar en Dr. L.J. Altena, de ondertekenaars van de aanbevelingsbrief van de faculteit der historische en kunstwetenschappen van de Erasmus Universiteit Rotterdam. Altena is in Vlissingen beter bekend als schrijver van het academisch proefschrift: Een broeinest der anarchie - arbeiders, arbeidersbewe ging en maatschappelijke ontwikkeling Vlissingen 1875-1929 (1940). Niet alleen verdienden veel inwoners van de stad hun boterham bij De Schelde, de aanwezigheid van de onderneming had ook allerlei effecten op de ontwikkeling van Vlissingen. De woningbouw werd gesti muleerd omdat de werknemers in de stad gehuisvest moesten worden. Anderzijds moesten soms delen van de stad gesloopt worden in verband met de diverse uitbrei dingen van het werfterrein. Het belang van de werf voor de stad en van de stad voor de werf wordt ook uitgedrukt in het feit dat Arie Smit, de oprichter van De Schelde, burgemeester van Vlissingen werd. Ook zijn de medewerkers van de univer siteit van mening dat de Scheldecollecties een completer beeld verschaffen over de ontwikkeling van een scheepsbouwwerf dan die van de Rotterdamse werven. Vanuit bedrijfshistorisch oogpunt gezien zijn de contacten van belang met andere ondernemingen in Nederland, zoals de Rotterdamsche Lloyd, waarvoor De Schelde een tijdlang als huisleverancier fungeerde. Ook de contacten met de Nederlandse re gering, buitenlandse regeringen, leveran ciers en werven waren van betekenis. Het feit dat De Schelde zich niet alleen met scheepsbouw bezig hield is van waarde op technisch-historisch gebied. Tenslotte zijn de collecties van belang voor het migratie- en genealogisch onderzoek. De personeelskaarten verschaffen belang rijke informatie over de ontwikkeling van loopbanen binnen het bedrijf, van leer school tot fabriek. Al met al is het behoud van de Schelde collecties voor Vlissingen van groot belang, niet alleen voor de geschiedenis. De torpedojager Bulhond in de Dokhaven met op de achtergrond de Houtkade met het stadhuis, circa 1912 (fotocollectie Gemeentearchief Vlissingen; foto Dert) 22 Den Spiegel

Den Spiegel | 2010 | | pagina 24