Buitenplaats Grooten Boomgaard Jaco Simons De noordgrens van de gemeente Vlissingen moeten we tegenwoordig zoeken even ten noor den van de wijken Paauwenburg en Lamme- renburg. De stadsuitbreidingen zijn in de tweede helft van de twintigste eeuw gerealiseerd. Eeuwenlang lag de grens tussen onze stad en Koudekerke echter een stuk zuidelijker. Die liep met vele kronkels vanaf het duingebied bij ten nispark Zwanenburg bijna tot aan Ziekenhuis Walcheren. Tussen het hospitaal en woonwijk 't Fort was in lang vervlogen tijden de nauwelijks bekende, maar unieke buitenplaats Grooten Boomgaard gesitueerd. Verschillende eigenaren van grote faam hebben deze hof in bezit gehad. Buitenplaats De 'hoek' waarin Grooten Boomgaard lag, stond bekend als Nissenblock omdat de grens van Vlissingen met Koudekerke hier een opvallende uitstulping had. (zie de kaart van Walcheren uit 1750 van de Hattinga's). De 'nis' was één van de zuide lijkste stukjes Koudekerke. 'Block waarin de hofstede en boomgaard van Jaqueline van Baerlant in staat...', zo lezen we in overlopers (belastingregisters) van de Westwatering van Walcheren uit het einde van de zestiende eeuw. We komen deze naam ook tegen in de archieven van de ambachtsheerlijkheid Baarland. Daaruit blijkt dat ze in 1610 een hofstede en veel land bezat op Zuid-Beveland. Jaqueline of Jacquemine was een telg uit het aloude Zuid-Bevelandse geslacht Van Baerlandt. In het tweede decennium van de zeven tiende eeuw kocht Daniël Cardon het ge heel. Lang heeft hij er niet van kunnen ge nieten, want al in 1623 wordt zijn weduwe als eigenaresse vermeld. Later, in 1675, blijkt Daniëls gelijknamige zoon Grooten Boomgaard overgenomen te hebben van zijn moeder. Zo'n beetje de gehele zeventiende eeuw was Grooten Boomgaard dus van de fami lie Cardon. Leden uit dit geslacht bekleed den hoge posten binnen de magistraat van Vlissingen. Zo was Jan Cardon in de veer tiger jaren van de zeventiende eeuw bur gemeester en Johan Cardon had datzelfde ambt in 1669 en 1670. Van Daniël Cardon jr. weten we dat hij jurist was en voorts schepen en raad van Vlissingen. Hij was ge trouwd met Johanna Muisson en kocht in 1676 nóg een hofstede, in West-Souburg. Deze bevond zich ter hoogte van de huidige woonwijk Westerzicht, vlakbij het verdwenen kasteel Aldegonde. Later meer over dit slot. Fruitteelt Grooten Boomgaard bestond niet uit een paar percelen met een bescheiden aantal fruitbomen zoals we dat in de regel tegen komen bij buitenplaatsen. Op de Wal- onder Hof Lammerenburg en gespeld als: Grooten Bogargt), ca. 1750. Git: Zeeuws Archief, Atlas Hattinga, cat.nr. 16; 8e blad (uitsnede). April 2010 3

Den Spiegel | 2010 | | pagina 5