Een 'Eksklusieve' plek Hoek Coosje Buskenstraat en Boulevard de Ruyter Peter van Druenen De Coosje Buskenstraat is een van de meest Vlissingse straten die ik ken. Een rommelige mengeling van statige en soms verwaarloosde herenhuizen uit de periode rond 1900, revolu tiebouw van net na de oorlog en een handjevol moderne appartementengebouwen in de wat hogere prijsklassen. Het is ook een straat met een horizon. Dat komt door de helling, die be gint op de kruising met de Spuikomweg en hon derd meter westwaarts eindigt op de plek waar Boulevard de Ruyter versmelt met Boulevard Bankert. Als je boven bent, is de horizon ineens tientallen kilometers verplaatst en het uitzicht verpletterend. Ook al ben je er al duizend keer geweest. Ook al woon je er en ben je in de gele genheid om ieder uur van de dag te kijken. Coosje Buskenstraat: statige en soms ver waarloosde herenhuizen, revolutiebouw en mo derne appartementengebouwen...'. 2009 Mijn huis staat op de hoek van de Coosje Buskenstraat en Boulevard de Ruyter, op de begane grond van een gebouw met 15 appartementen. 'Begane grond' is hier een relatief begrip omdat dit alleen geldt voor de voorkant, de boulevard. De achterkant bevindt zich op de derde verdieping. De dijk onder het pand is een meter of tien hoog, genoeg voor drie extra lagen: de sou terrains, de bergingen en de fietsenkelder. En dat is best indrukwekkend. Vanaf mijn balkon aan de voorkant stap je zo de straat op. Aan de achterzijde kijk je uit over de stad en zie je vooral daken. Het huidige gebouw op de hoek Coosje Buskenstraat Boulevard de Ruyter. 2009 De dijk bestaat al zeker 500 jaar. Eind 1500 werd door de toenmalige heer van Vlissingen (Philips van Bourgondië) op dracht gegeven om de stad te versterken met aarden wallen aan de landzijde en wal len met muurwerken aan de zeezijde. De gevangentoren is hiervan een overblijfsel. De toren maakte oorspronkelijk onderdeel uit van een dubbele stadspoort (de West poort) en later (na 1812) van een bomvrije kazerne die na de Tweede Wereldoorlog weer is gesloopt. Aan deze periode ontleent de toren haar bijnaam 'Bomvrije'. De dijk heeft ook al ruim 500 jaar min of meer de zelfde hoogte. Naast de bescherming tegen vijandelijke aanvallen vanuit zee moest ze ook weerstand kunnen bieden aan het ge weld van de zee zelf, in tijden van storm en springvloed. De stad diende daarom ook als toevluchtsoord voor de mensen uit de omgeving van de stad die minder veilig woonden. Toch heeft Vlissingen in de loop April 2010 7

Den Spiegel | 2010 | | pagina 9