De beide auteurs van het artikel bij het transcriberen van enkele grafstenen, 2009. Grafstenen die mogelijk een plaats krijgen in het herbouwde pand Bellamypark 20. (Fotocollecte Gemeentearchief Vlissingen; foto: Anton Tanghe). 1578 staat Lenaert van Boom als huurder te boek van het pand. Van hem weten we verder niets. Ook over Nelleken Baggaert weten we weinig. Alles wat meer ophelde ring had kunnen verschaffen, ging bij de brand van het stadhuis in 1809 verloren. Maar niet alles ging in rook op. De grafzer ken in de St. Jacobskerk, de notulen, re keningen, lidmaten- en trouwregisters van de Hervormde gemeente zijn hiervan het bewijs. Dommisse vermeldt in zijn Eenige grafschrif ten... bij de toelichting, dat Jan Baggaert van Tielt zich als poorter van de stad liet inschrijven op 27 maart 1585. Hij is dan on geveer 31 jaar oud en zijn vrouw 21 jaar. In 1594 zien we hem terug als diaken van de Nederduits hervormde gemeente. Wanneer hij het huis aan de Oostzijde kocht is niet bekend, vermoedelijk niet lang na zijn aan komst. Welgesteld was hij zeker wel, getuige zijn kerkgraf en het feit dat al zijn kinderen een goede partij zouden huwen. Ook in die tijd werden nieuwkomers vaak met een scheef oog aangekeken. In het boek Zeven eeuwen Sint Jacobskerk lezen we: 'Den 3den October is hier vermaent Pieter Cornelissen Roose over verscheide ne gantz injerieuse ende oneerbare redenen in vollen crychsraedt gesproken tegen de Vlamingen, als dat sy souden wesen be scheten Vlamingen, guyten, fielen, raba- ouwen etc. Dese ongeschickte propoosten meest hebbende ten Jan Baggaert, sonder dat eenige oorsake hem Roose daertoe ge geven sy gelyck wy dit alles uut viere ver- scheydenen cappiteynen, synde lidmaten, verstaen hebben. Waerover wy hem scher- pelick vermanende, gelyck ooc over de dronkenschap, daer hy doen mede bevan gen was, ende die hy dicwils begaet. Heeft hy in 't generael zyn schuit daerover be kent, ende is met Jan Baggaert ende Jacob de Jode (als Vlamingen synde) versoent.' Dommisse noemt zes kinderen van het echtpaar Baggaerts: Abraham, die huwde met Willemijntje Jans (zij was in 1628 al weduwe); Sara, die in 1610 trouwde met dominee Joos van Laren uit Arnemuiden en die in 1618 in Vlissingen beroepen werd. Lydia, die in 1617 trouwde met Abraham van de Velde, kerkmeester genoemd in 1640; Judith, die in 1621 huwde met Claes Janssen Honich en Susanna, die huwde met Samson Morris en na diens dood met Maximiliaan Teelynck. Deze laatste was de eerste predikant van de Engelse gemeen te in Vlissingen. Zoon Jan huwde in 1616 Mayken van de Putte; haar vader was de apotheker Reinier van de Putte. Jan Bag gaert jr. woonde aan de Oostzijde (nu Bellamypark 26). Dit huis op de hoek van de noordzijde van het Groenewoud is in 1967 verbrand en niet meer herbouwd. Er was nog een zevende kind, Mattheüs, die huwde met Adriaenken Verschage en na haar overlijden met Janneken Houweels. Zij woonden in het pand Bellamypark 20. In Levensberichten van Zeeuwen lezen we over de in Vlissingen geboren Johan Baggaert, die in Middelburg stadsdoctor was. Hij maakte naam met publicaties over onder andere de behandeling van de kin derpokken. In 1602, ruim een half jaar na de dood van Jan Baggaert sr. woonde er een jon geman bij Nelleken Baggaerts in: Hans Herbelle uit Brugge. Hij huwde in 1605 met Leynken Martens uit Veere. Het echtpaar woonde later in de Lange Noordstraat, nu de Molenstraat. Ze kregen negen kinderen waarvan er maar een de ouders zou over- 8 Den Spiegel

Den Spiegel | 2010 | | pagina 10