De Nutskleuterschool op de hoek van de Hobeinstraat en Paul Krugerstraat ca. 1937. Gebouwd in 1910, gesloopt in 1974. (Fotocollectie Gemeentearchief Vlissingen.; Foto Dert Vlissingen) naar Vlissingen op zijn brommertje door de vrieskou te maken. In de pauze wordt stampvoetend een ogen blikje in de buitenlucht doorgebracht om even een frisse neus te halen. Bij gebrek aan een kantine wordt de middagboterham meestal in het klaslokaal genuttigd. Als jongeman van 17 jaar word ik in sep tember 1962 met mijn diploma 5-jaar HBS direct in de tweede klas toegelaten, (één van de laatste jaren dat dit nog is toege staan) en ben derhalve een van de jongsten van de klas. Ik ben een zogenaamde 'ster- klasser', 'niet vanwege mijn intellectuele capaciteiten maar eenvoudigweg omdat er in de schooladministratie een sterretje ach ter mijn naam staat ter onderscheiding van de leerlingen die ook de eerste klas hebben doorlopen. De diepere achtergrond hiervan, dit sterretje dus, heb ik nooit begrepen. De klas bestaat uit een aardige doorsnee van de Zeeuwse bevolking, met jongens uit Souburg, Middelburg, Zuid-Beveland en zelfs uit Oost- en West-Zeeuws Vlaanderen. In tegenstelling tot tegenwoordig zijn meis jes in die tijd in het technisch onderwijs schaars, pas in 1970 zullen twee vrouwe lijke studenten afstuderen. De grote stoorzender is in deze periode de bouw van het nieuwe stadhuis op de vlakbij gelegen Gobi (vernoemd naar de woestijn in Mongolië), het braakliggende veld tussen HBS en HTS, waar menig sneeuwballenge vecht tussen beide scholen is uitgevoch ten. De stampende heimachines doen het kleuterschooltje op zijn grondvesten trillen en je op de lessen concentreren valt niet mee als je zit te bibberen op je stoeltje en je met moeite de leraar kunt volgen als hij zijn wijsheid tracht over te brengen. Omdat de afdeling elektrotechniek pas voor het tweede jaar draait en nog gering van omvang is bestaat het lerarenkorps voor een deel uit krachten uit het bedrijfsleven die zich enkele uren per week vrij kunnen maken om les te geven. 16 Den Spiegel

Den Spiegel | 2010 | | pagina 18