Over een VOC-sehip, een gevelgat en een kleuterschool Jan Hintzen Een krant wordt niet gemaakt door haar redacteuren, maar door haar lezers. De dagbladpers pronkt graag met dit gezegde, daarmee suggererend dat de abonnees wel degelijk invloed hebben. Geldt dat ook voor Den SpiegelGedeeltelijk wel, op de laat ste algemene ledenvergadering werd dui delijk dat onze periodiek door drie partijen gemaakt wordt. De redactie benadert een auteur over een onderwerp uit de lokale geschiedenis van de gemeente Vlissingen of de maritieme geschiedenis van Zeeland. Dan gaat de schrijver aan het werk en komt vroeg of laat met een artikel. Giteindelijk oordeelt de lezer of het smaakt of geeft kri tiek en suggesties. Door die samenwerking behandelt Den Spiegel soms een thema maar krijgt ook vaak een gevarieerde in houd. Dat laatste is dit keer het geval. Auteurs en redactie wensen u veel lees- en kijkplezier. Maritiem historicus Doeke Roos vertelt in De ondergang van het VOC-schip de Woestduyn over het te verschijnen boek van Arthur Scheijde. Voor Zeeuwen heeft de Woestduyn nog steeds een legendari sche klank. Dat komt vooral door de spec taculaire redding van de bemanning van de Woestduyn door de Vlissingse visser, loods en mensenredder Frans Naerebout. Er is al veel geschreven over die heldendaad maar het in de subtitel genoemde 'verdwenen fortuin' maakt nu nog nieuwsgierig. De il lustraties in het boek en in dit artikel zijn door Scheijde zelf gemaakt. De kleurige af beelding op de omslag is een voorbeeld en waard ingelijst te worden. Ieder kent het gat in de gevelwand van het Bellamypark. Sarina Hendrikse en Ad Tramper behandelen in Bellamypark 20, van Baggaert tot Weijens de oude geschie denis van wat er eens stond. Over de ju welierszaak van de Gebr. Weijens wordt nu nog gesproken, vooral door de felle en heldere verlichting in de prachtige etala ges. Maar herinneringen worden met de tijd mooier en 'een zee van licht' blijkt erg tijdsgebonden. Zo is het met de kennis van nu wel bijzonder te zien wat er in de jaren twintig van de vorige eeuw verstaan werd onder 'vooral des avonds oefent de winkel, wanneer hij in een zee van elektrisch licht baadt, een bijzondere aantrekkingskracht uit.' De genealogie van bewoners van Bellamy park 20 en de geschiedenis van enkele oude grafstenen geven de naspeuringen in dit artikel een extra dimensie. Hoger beroepsonderwijs en een kleuter school zijn ogenschijnlijk tegenstellin gen. Jaques den Exter weet het verband te duiden in HBO in de kleuterschool, over Fietsenmakers, Vonkentrekkers en Polderjongens. Nu zijn er zo'n 3850 stu denten druk in een groot studiecomplex aan de Prins Hendrikweg. Toen, in 1947 begonnen 24 werktuigbouwkundigen in het Burgerweeshuis aan de Badhuisstraat. Later werden een aantal barakken aan de Verlengde Hobeinstraat betrokken. En ook in het markante kleuterschooltje op de hoek Paul Krugerstraat-Hobeinstraat wa ren eens HTS-studenten in de weer. Jaques den Exter brengt de lezer terug naar die tijd, mede aan de hand van mooie persoon lijke herinneringen. Ook zal de illustratie op de middenpagina veel Vlissingers aan toen doen denken. Tenslotte heeft Anton Tanghe in Archief- nieuws een pracht selectie uit het KMS- fotoarchief samengesteld. 2 Den Spiegel

Den Spiegel | 2010 | | pagina 4