Scheijdes onderzoek geeft een beeld van Vlissingen op het einde van de achttiende eeuw. Over alle leden van de bemanning van het schip van Naerebout wordt iets ver teld, waar zij woonden en wie zij waren. Velen weten dat de rijke heer Daniel Octavus Barwell als passagier op de Woestduyn de ramp niet overleefde en in een praalgraf in de St. Jacobskerk werd be graven. Voor de achterwand van het heden daagse graf staat nog een monument van zwart en wit marmer. Het heeft de vorm van een gedenknaald met een portretmedail lon en het familiewapen. Scheijde vertelt wie deze Barwell was en waar hij zoal in de Oost, in zijn geval in India, voor de Engelse Oost-Indië Compagnie had gewerkt en wat dit alles had opgebracht. Dat fortuin was aan boord van de Woestduyn en waar het gebleven is, is nog altijd niet bekend. Misschien vinden we dat nog eens, daar Het marmeren Barwell monument in de Sint Jacobskerk in Vlissingen, zoals het er oorspronkelijk uitzag. (Tekening Arthur Scheijde) Portret van Barwell. Deze afbeelding is gebaseerd op twee portretten van zijn broer Richard en het portret medaillon op zijn grafmonument. (Tekening Arthur Scheijde) ergens op de zeebodem nabij Zoutelande? Daniels zus Mary Barwell, in sommige ge schriften een 'zonderlinge en rare vrouw' genoemd, beschuldigde de Zeeuwen van moord en diefstal van Daniels fortuin. Zij schreef boze brieven naar de bewindheb bers van VOC, Engelse kabinetleden, de prime Minister en de ambassadeur van Engeland in Den Haag, Sir Joseph Yorke. En zo heeft Arthur in de Nederlandse en Engelse archieven veel aangetroffen het geen nog altijd veel toevoegt aan het reeds bestaande verhaal waarin Frans Naerebout een hoofdrol vervult. Dit te verschijnen boek mogen we rang schikken onder de historisch wetenschap pelijke, van annotaties voorziene werken, waarbij de leesbaarheid voortreffelijk is. Ook het kleurrijke van dit boek is, voor zo ver ik dat kan beoordelen, heel bijzonder. Het was voor mij een genoegen en eer er zijdelings bij betrokken te zijn. Juli 2010 5

Den Spiegel | 2010 | | pagina 7