Het einde nadert Met de teruggang van de scheepsnieuw- bouw trachtte de KMS een nieuwe markt in de bouwwereld aan te boren. De pas opgerichte dochtermaatschappij N.V. Scheldebouw te Rotterdam werd ingescha keld om nieuwe opdrachten voor alumini- umgevels binnen te halen. Grote projec ten zoals het kantoorgebouw van Philips, Schiphol, het PTT-gebouw te 's Gravenhage werden ter hand genomen. Erg winstgevend waren deze activiteiten echter niet. In 1975 werd besloten de timmerfa briek in te passen in de industriegroep Scheldebouw. Voor het merendeel van het personeel betekende dit dat men drie jaar later moest vertrekken naar de nieuwe Scheldebouwlocatie in Middelburg. Het vervaardigen en plaatsen van alumi nium wanden bij de marineschepen leverde nog wel werkgelegenheid op. Bijzonder was het scheepsmeubilair, waarbij aluminium frames werden voorzien van een houten afwerking. Een kleine groep van tien a vijftien personen bleef daarvoor in de tim merfabriek werken. Met de overname door Damen Shipyards Group in 2000 vertrok de laatste werknemer uit de timmerfabriek. In de loop van 2003 benaderde de directie van de Koninklijke Schelde Groep (KSG) de gemeente met de vraag of er interesse was voor het Scheldeterrein. Het Vlissingse college reageerde meteen enthousiast. Enkele maanden later had het Vlissingse Scheldeterrein een andere eigenaar. De gemeente Vlissingen kreeg er in een klap 32 ha grondoppervlakte bij. Ook de tim merfabriek en andere fabrieksgebouwen, wisselden van eigenaar. De toenmalige wethouders De Keijzer en Poppe-De Looff noemden de overname de deal van de eeuw. Of de overeenkomst erg profijtelijk voor de gemeente Vlissingen zou worden, moest nog blijken. Half december 2005 werd, in een zeer druk bezochte bijeenkomst, het 'masterplan' voor het Scheldeterrein openbaar gemaakt. Ook de timmerfabriek was in dit plan mee genomen. Weer en wind en achterstallig onderhoud hadden er de afgelopen jaren voor gezorgd dat het gebouw er troosteloos en verwaar loosd uitzag. Om totale verkrotting van het gebouw te voorkomen kreeg het Vlissingse architectenbureau Wisse Tuinhof Siemmer, kortweg WTS, opdracht plannen te ontwik kelen voor het herstel en het conserveren van de gevels. Gedegen onderzoek naar de toestand van de gevels was noodzakelijk. Het adviesbu reau Intron werd half mei 2005 gevraagd onderzoek te doen naar de kwaliteit en de huidige toestand van het beton. Het alge hele beeld uit de rapportage was, dat bij de gevels veel roestend staal en afgedrukt beton zichtbaar was. De betondekking vari eerde nog al en was plaatselijk minder dan 5 mm. Snelle conservering was noodzake lijk om totaal verval te voorkomen. Plannen voor hergebruik Om zicht te krijgen op een eventuele be stemming startte de gemeente Vlissingen met een onderzoek. In 1996 was al eens voorgesteld er een museum in te huisvesten of een cultuurfabriek. In samenwerking met Holland Casino werd bekeken of de vesti ging van een casino mogelijk was. Al heel gauw moest wethouder Verhage dit idee la ten varen. Toenmalig minister Donner van Justitie had grote bezwaren tegen dit plan, in verband met de gokverslaving. Ook wil de Donner het witwassen van zwart geld in casino's tegengaan. Wel werd een oude belofte door B W ingelost. Het college liet de naam Spieghelkwartier vallen en koos voor Dokkershaven. De protesten uit de Vlissingse bevolking tegen deze nieuwe naam waren nog heftiger dan bij de eerdere naamgeving. De Schelde bestond immers voornamelijk uit vakmensen. Scheepbouwers, bankwer kers, draaiers, tekenaars en ingenieurs, geen dokkers. Daarom was er maar één 10 Den Spiegel

Den Spiegel | 2010 | | pagina 12