Een van de eerste publieksuitzendingen van Omroep Zeeland met programmatechnicus Leen Schaap aan de knoppen en Bob Lagaaij presenterend in de voormalige raadzaal, de grote studio. (Fotocollectie Bert van Leerdam) uitzending. Al in 1966 kreeg de Zeeuwse Culturele Raad van de Provincie Zeeland de opdracht om te onderzoeken of een regiona le omroep wenselijk was. Met de resultaten van het onderzoek is toen niets gedaan. Dat lag aan de landelijke politiek. Daar moest namelijk een antwoord worden gegeven op de vraag of provincies binnen het omroep bestel zelf een omroep mochten hebben, in 1971 werd het Zeeuwse dossier uit het stof gehaald door de nieuwe directeur van de Raad, Henk Koch, geboren in Goes, vertrok ken vanwege onvrede over het culturele kli maat in Zeeland en teruggekeerd toen hij de kans kreeg er zelf wat aan te gaan doen. En dat deed hij. Mede dankzij de nieuwe man veranderde in de jaren zeventig en tach tig het kunstklimaat in Zeeland ingrijpend. Verschillende nationaal en zelfs internatio naal aansprekende festivals en tentoonstel lingsruimten kwamen van de grond en som mige bestaan nog steeds. Met de regionale omroep liep het allemaal niet zo snel. Hoewel Koch het onderwerp tussen 1971 en 1984 regelmatig op ver schillende agenda's zette, bleef instem ming van de kant van de landelijke en later vooral de provinciale overheid uit. In 1981 wist Koch een proefuitzending te organiseren vanuit het veilinggebouw in Kapelle. Die zelfde dag was er in theater complex De Vroone in hetzelfde dorp een debat tussen Zeeuwse bestuurders en ver tegenwoordigers van landelijke omroepen en regionale omroepen uit andere provin cies over de vraag of een regionale omroep in Zeeland wenselijk en haalbaar was. Den Haag was inmiddels van mening dat iedere provincie een omroep zou moeten krijgen. De provincie Zeeland was minder enthousi ast. Het tientje dat ieder huishouden moest gaan betalen als luistergeld werd als de voornaamste reden aangevoerd. Sommige 16 Den Spiegel

Den Spiegel | 2010 | | pagina 18