B W in een publicatie weten dat zij toch vergunning verlenen voor het oprichten en in werking brengen van een timmerfabriek. De timmerfabriek was amper een jaar in gebruik toen er begin juni 1916 weer een procedure startte. Ditmaal voor een ver gunning tot het oprichten van eene bouw werk, waarin geplaatst zullen worden eene stoommachine met dynamo en stoomketel ten behoeve der timmerfabriek. Opnieuw maakte A. Buskop als eerste be zwaar, omdat het gebouw tegen de schut ting aan de achterkant van zijn huis kwam te staan. Ook hotelhouder Smits had grote bezwaren. Dikwijls heeft ondergetekende hooren ver tellen van groote lichamen die - gesteund door Rijk en Gemeente - het de omwonen den zoo lastig maken door inbouwing met machines etc., dat zij die panden dan voor een appel en een ei moesten verkoopen. Ik hoop dat men in deze stad, ook rekening zal willen houden met de belangen van an deren, en niet het eene particulier belang zal opofferen ten bate van het andere 'parti culier belang'. Want ook De Schelde is een lichaam uitsluitend bedacht om geld te ma ken voor zichzelf. De Gemeente-Bouwmeester adviseerde B W om de vergunning toch te verstrekken mits: - de Howdens stoommachine van 400 PK en dynamo zoodanig moet zijn gefun deerd, dat niet de minste trillingen zijn waar te nemen, - de schadelijke dampen, rook en gassen minimaal 20 meter boven den vloer der inrichting worden afgevoerd. Het werd tijd voor actie moeten de beide bezwaarmakers hebben gedacht. Vrijwel direct na het verlenen van de vergunning werd bij deurwaardersexploot kennis gege ven dat door hen bij H. M. De Koningin be roep was aangetekend tegen de beslissing van B W van Vlissingen. Het mocht niet baten. In de beroepsprocedure die volgde werd door de Geschillencommissie van de Raad van State uitspraak gedaan: Overwegende blijkens nader ingesteld des kundig onderzoek hebben goedgevonden en verstaan de beroepen, van Buskop als Smits, ongegrond te verklaren. Daarmee was de voorspelling van de Gemeente-Bouwmeester volledig uitgeko men omdat; - deze groote zaak, door te strenge voor schriften, zou worden benadeeld. - bij verschil van meening de Raad van State toch in gunstige zin zou beslissen. Een uitbreiding Niet wetende welk onheil er zat aan te ko men had de directie van de KMS een maand voor de inval door de Duitsers een aan vraag ingediend om de bestaande timmer fabriek te mogen uitbreiden. Hotel Albion van de heer Smits was in 1936 gesloopt. Omgeving van de Koningsweg; de Timmerfabriek is met een pijl aangegeven; uitsnede. (Gemeentearchief Vlissingen, Fotocollectie) 6 Den Spiegel

Den Spiegel | 2010 | | pagina 8