Over de Timmerfabriek, Omroep Zeeland en Zeekaarten Aafke Verdonk-Rodenhuis Deze Spiegel bevat twee omvangrijke arti kelen en natuurlijk het muZEEum-nieuws met de aankondiging van een zeer boei ende tentoonstelling. Van timmerwinkel tot stadsmonument van Jo de Ridder verhaalt de historie van een gebouw vanaf de aankoop van de bouw grond in 1907 tot de eerste fase van res tauratie en herbestemming van de timmer fabriek nu. Op de hoek van de verlengde Aagje Dekenstraat en de Koningsweg ver scheen dit bijzondere gebouw: betonskelet, gietijzeren kozijnen en aan de noordzijde afgeschuind. Er waren nogal wat bezwaren tegen de bouw. De Ridder gaat hier uitgebreid op in. Uiteindelijk kwam het gebouw er toch. Ook hoe het afliep wordt uit de doeken gedaan en de stand van zaken nu wordt weerge geven. Zal er hier een toekomst zijn voor Omroep Zeeland? Peter van Druenen behandelt twintig jaar Omroep Zeeland in zijn artikel Heb je nog wat leeg staan? Hoe Omroep Zeeland in Souburg terecht kwam, wat daaraan voor afging en wat er uerder nog gebeurde. We lezen niet alleen hoe Omroep Zeeland in Souburg terecht kwam, maar ook een stukje onderwijsgeschiedenis over de tijd dat leerlingen nog werden klaarge stoomd voor toelatingsexamens, over de aparte positie van burgemeesterskinde ren. Naast dit sociaal-maatschappelijke beeld wordt informatie gegeven over het Souburgse gemeentehuis. Hoofdlijn in dit verhaal is de oprichtingsgeschiedenis van de omroep en hoe deze terecht kwam in Souburg. Misschien in de toekomst in de Timmerfabriek? muZEEumnieuws door Danielle Otten ver telt over Ruim 100 jaar VOC cartografie aan de vergetelheid onttrokken. De tentoonstelling Geheime kaarten, in Zeeland getekend voor de VOC, wordt 8 oktober geopend. Tevens wordt het eer ste exemplaar van het boek Zeeuwse kaar ten voorde VOC uitgereikt aan Doeke Roos. Het boek is geschreven door maritiem his toricus Ruud Paesie. Het gaat over kaartenmakers in de ze ventiende en achttiende eeuw in dienst van de VOC. Hier in Zeeland is de familie Roggeveen bekend op dat gebied. Leuk om te vermelden is dat P.F. Thomése in zijn verhaal Zuidland, in de gelijknamige bundel, werkelijkheid mengt met zijn ver beelding en het verhaal van de expeditie waarbij Jacob Roggeveen Paaseiland ont dekt tot fictie maakt. Deze Jacob was de zoon van Arent Roggeveen, de kaartente- kenaar en de jongere broer van Johan, die het werk van zijn vader overnam. Over boeken gesproken, Doeke Roos schreef in de vorige Spiegel over De onder gang van het VOC schip De Woestduyn en over het boek dat Arthur Scheijde hierover schreef, met zeer fraaie, eigen illustraties. Dit boek is vanaf 2 oktober te koop in de boekhandel. Volgens Roos voegt het veel toe aan het al bekende verhaal waarin Naerebout een hoofdrol vervult. Meer informatie kunt u vinden op http:// woestduyn.nl Wij wensen u veel leesplezier met deze Spiegel. 2 Den Spiegel

Den Spiegel | 2010 | | pagina 4