Nog een commissie De hiërarchische weg Regeringscommissie Werkstaking in Vlissingen delijk lukte het de twee te boeien en naar Middelburg over te brengen. Ook in Souburg werd onderzoek gedaan. De conclusie was, dat er geen bijzondere maatregelen moesten worden getroffen. Twee hoofdpersonen werden gestraft met ieder zeven dagen provoost. De één had niet voldaan aan het bevel van een officier om zich onder arrest te stellen en had een dreigende houding aangenomen. De ander had een collega aangemoedigd zich tegen arrestatie te verzetten en zich losgerukt van een wachtmeester die hem gegrepen had. Ook werden enkele miliciens veroordeeld tot vier respectievelijk zes dagen politieka mer onder andere omdat zij vreesachtig wa ren geweest bij de arrestatie van een militair of een bevel niet hadden opgevolgd. De onderzoeksrapporten volgden de hië rarchische weg en kwamen terecht bij de Commandant der Stelling van de Monden der Maas en Schelde. Die stuurde ze naar de Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht, generaal Snijders. Enkele kaderleden van het 25e Reserve Re giment Infanterie en 3e Regiment Veldartil lerie werden door hun commandant voor gedragen voor een tevredenheidsbetuiging. Zij hadden zich in ernstige uren kalm en vastberaden gedragen en een goede invloed uitgeoefend op de jeugdige militairen. Door hun doortastend optreden waren de onlus ten snel onderdrukt. De regering liet een speciale gemengde commissie onderzoek naar de rellen doen. Die kwam tot de conclusie dat er verschil lende oorzaken waren: mobilisatiemoeheid, de voeding, het beperkte comfort in de ka zernes en legeringplaatsen, de verlofrege ling, de verhouding meerderen - minderen enz. Van bolsjewistische invloeden of revo lutionaire denkbeelden was niets gebleken. De hoge heren bezochten enkele kazernes op Walcheren waaronder Vlissingen. Het rapport vermeldt een bezoek aan de Oran jekazerne, waarmee vermoedelijk de Wil lem 111 kazerne werd bedoeld. Het oordeel daarover was verdeeld, het gerestaureerde deel was goed, het niet gerestaureerde on bewoonbaar. Er werden open kasten aan getroffen waardoor de uitrusting van de manschappen voor het grijpen lag. De com missie had een briljant idee: breng deuren aan! Het Arsenaal kreeg een dikke onvoldoende: grote, holle, niet te verwarmen lokalen en ondoelmatige onderofficierskamers. De keuken deugde niet, de kantine was veel te klein en de arrestantenlokalen waren primi tief. De Bomvrijekazerne vond men geen ge schikte plaats om manschappen in onder te brengen en diende te worden ontruimd. In Vlissingen werden door de militairen geen klachten geuit. Het commissierapport was aanleiding om op materieel gebied en personeelsgebied verbeteringen aan te brengen. De opperbe velhebber, generaal Snijders, wachtte het oordeel van de commissie niet af en nam op 6 november 1918 ontslag. Niet alleen onder militairen broeide het, er was ook onrust onder burgers. Omdat de aanvoer van materialen uit het buitenland stokte, kwam het bedrijfsleven in de pro blemen en werd overgegaan tot werktijd verkorting of ontslag. Ook de Koninklijke Maatschappij De Schelde had het moeilijk en liet bepaalde afdelingen korter werken. In zo'n geval konden de arbeiders een be roep doen op een steunregeling. Op 5 oktober 1918 deelde de KMS mee, dat vervangend werk mogelijk was. Op het fort Midden Reduit werden grondwerkzaam heden uitgevoerd en de aannemer kon wel wat extra krachten gebruiken. Qua loon zou men niet minder gaan verdienen dan bij de KMS, de mogelijkheid bestond zelfs dat men in tarief zou kunnen werken en dan meer in het loonzakje kreeg. Het benodigde gereed schap werd door de KMS verstrekt. Het leek allemaal mooi, maar op 29 oktober gooide 8 Den Spiegel

Den Spiegel | 2011 | | pagina 10