een aantal arbeiders het bijltje er bij neer en werkwilligen werden lastig gevallen. Om de rust te bewaren moest de politie optreden onder meer door werkwilligen te begeleiden. Die dag was er ook nog een op loop van opgeschoten jongens op het Bella- mypark, die met de gummistok uiteen werd gejaagd. Wat de oorzaak van de staking was, kon niet worden vastgesteld, vermoedelijk speel den de beloning en gedwongen verzuim bij slecht weer een rol. De staking was na twee dagen alweer voorbij, nadat de aannemer tegemoet kwam aan de eisen van de sta kers. Slot Ruim vier jaar lag op Walcheren een strijd macht te wachten op een vijand die maar niet kwam opdagen. Het is geen wonder, dat de militairen op den duur begonnen te twijfelen aan het nut van hun inzet. Er is dan maar weinig voor nodig om rellen te ontketenen. Het intrekken van de verloven en klachten over het eten waren voldoende aanleiding om te gaan demonstreren. Op Walcheren is het daarbij in Vlissingen uit de hand gelopen, in Harskamp was het nog veel erger, daar werd geschoten en brand gesticht. Het was een uitkomst, dat op 11 november 1918 tussen de strijdende partijen een wa penstilstand werd afgekondigd. Mede onder invloed van de heersende Spaanse griep be sloot de regering toen tot een snelle demo bilisatie. Verdere onlusten onder militairen kwamen niet meer voor. Op Walcheren en ook elders kon men opgelucht ademhalen. Bronnen: Nationaal Archief: - Archief Generale Staf 1914 - 1940. - Verslag van de Commissie tot onderzoek naar de ontevredenheid in het leger. Gemeentearchief Vlissingen: - Politierapporten oktober 1918. Zeeuwse Bibliotheek: - Krantenbank Zeeland Koninklijke bibliotheek: - Kranten in beeld. Nederlands Instituut voor Militaire Historie: - Correspondentie over strafbeleid Literatuur: - Paul Moeyes, Buiten schot, Amsterdam 2001 - Alfred Staarman, Verre van vredig, Delft 2004 Januari 2011 9

Den Spiegel | 2011 | | pagina 11