Van Koudekerkse Speelhof tot Vlissingse Scoutingboerderij Jaco Simons Utrecht was op 15 mei 2010 scoutinghoofdstad van Nederland. De jubileumdag werd gehouden ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van Scouting Nederland. Ook in Vlissingen is daar dit jaar met allerlei activiteiten aandacht aan besteed. Een viertal scoutinggroepen in onze stad heeft in Paauwenburg, aan de Gerbrandystraat 115, de thuisbasis. De boerenwoning en -schuur die door het jeugdwerk worden gebruikt, liggen wat verscholen achter hoge bomen en bosschages. Toch is het terrein bij behoorlijk wat mensen bekend. Hoeveel kinderen en hun ouders zijn hier sinds 1977 niet over de vloer geweest? Bon Repos, want zo luidt de aloude naam van deze boerderij en voormalige buitenplaats, heeft een rijkere geschiedenis dan menig een zou verwachten. Een mooie gelegen heid om juist in dit jubileumjaar het thuis van Vlissingse scouts eens te belichten. Met name in de zeventiende en achttiende eeuw richtten vermogende lieden, en dat waren er nogal wat in die tijd, buitenplaat sen op. In de meeste gevallen hadden ze al een groot pand in Middelburg of Vlis singen. Buiten- of zomerverblijven waren er in verschillende grootte; hof Bon Repos was in tegenstelling tot bijvoorbeeld Der Boede, Lammerenburg en Zwanenburg van bescheiden omvang. Mogelijk werd daarom de term 'speelhof' gebezigd. Alle genoemde landgoederen lagen overigens op grondgebied van de ambachtsheer lijkheid Koudekerke, dat toentertijd qua omvang veel groter was dan in onze tijd. Alleen al de naam Bon Repos, wekt hoge verwachtingen. 'Na gedane arbeid een welverdiende rust', zo zou je, vrij vertaald, deze Franse term kunnen aanduiden. Op Walcheren wordt de naam meestal in dia- De boerenwoning, met links de schuur, (Foto Jaco Simons, 2010) 10 Den Spiegel

Den Spiegel | 2011 | | pagina 12