lect uitgesproken als 'borrepos', wat bijna hilarisch aandoet. 'Rustnamen' zijn niet on bekend in het Zeeuwse en ver daarbuiten. Zo treffen we Rustenburg, Damrust, Zeerust of Rusthof. Ook de pendant duikt hier en daar op met Zeldenrust of, een stuk hefti ger, Woelgeest! Het gebruik van sjiek aandoende Franse namen was populair in voorgaande eeuwen. Niet ver van Bon Repos bijvoorbeeld, rich ting lntratuin Koudekerke, staat een prach tige oude woonboerderij die luistert naar l'Espérance. Het Frans werd ook gebezigd als de eigenaar van Franse komaf was. Speelhof De eerste eigenaar van de speelhof was Maerten Simons (Commijs). Hem komen we tegen in 1648 in de 'Overloper van de Westwatering van Walcheren' (een soort belastingregister). De toevoeging Commijs achter zijn naam werd gegeven omdat hij het hoge ambt van commies van de West watering van Walcheren bekleedde. In die hoedanigheid bewoonde hij het zogeheten commiezenhuis aan de Nolle te Vlissingen. dit oude documenten betreffende koop en verkoop, genoteerd in zogeheten sche penakten, maken we op dat Simons in het Huyge Adriaan Huyse block van een drietal personen grond heeft gekocht; in 1646 van de wezen van Jacob Antheunis de Bree en van Qeeraert de Neeve, het jaar daarop van Elisabeth Honincx. De drie delen vormden samen één nieuw perceel, waarop in 1647 of 1648 Simons' speelhof moet zijn verre zen. Veel later, op de bekende Walcherenkaart van de gebroeders Hattinga (ca. 1750) blijkt het grondgebied van de speelhof door verdere uitbreiding te grenzen aan dat van de hoven Paauwenburg en Lammerenburg. In de overloper van 1675 wordt niet Maer ten Simons, maar zijn weduwe genoemd als eigenaresse. Daarna volgt hun zoon Simon. Hij heeft de hof slechts korte tijd onder zijn hoede gehad. Al in 1681 neemt Adriaan Taarlinck (of Teer- linck) het buitenverblijf over van de kinde- De eerste steen in de voorgevel met de initialen F.v.V uit 1904 (Foto Jaco Simons) Januari 2011

Den Spiegel | 2011 | | pagina 13