I I Van Vlaanderen triciërshuis bezat aan de Rouaanse kaai in Middelburg. In de situatie kwam verandering op het moment dat Michiel zijn vrouw Adiana Jo hanna Paays op 1 maart 1798 verloor. Twee maanden daarna deed hij Bon Repos van de hand. Weer een maand later overleed hij zelf en werd hij op 1 juni begraven in de Oost- kerk in Middelburg. Voor 500 pond Vlaams, de gangbare valuta in die tijd, mocht landman Jacobus Pieter- se uit Koudekerke zich in 1798 de nieuwe eigenaar van Bon Repos noemen, dit zijn testament vanl790, bij notaris Jean André Peres te Vlissingen vastgelegd, blijkt overi gens dat hij vóór dat jaar al op Bon Repos woonde. Pieterse pachtte blijkbaar eerst van Herklots voordat hij eigenaar werd. Jacobus Pieterse was de eerste die deze plek niet alleen in de zomer, maar perma nent als verblijfplaats had. Lang kon hij er echter niet van genieten. Al in 1805 liet hij het leven, waarna zijn weduwe Magdalena Antheunisse besliste dat haar dochter en schoonzoon zich vanaf dat moment moes ten gaan bemoeien met Bon Repos. Doch ter Adriana Helena Pieterse was getrouwd met Samuël van Vlaanderen. Diverse bouwfases zijn te onderscheiden door het gebruik van verschillende steen soorten (Foto Jaco Simons) Vanaf 31 december 1805 tot aan het begin van de jaren zeventig van de twintigste eeuw zou Bon Repos in handen blijven van één familie, de Van Vlaanderens. Dat betekende een periode van meer dan 165 onafgebro kenjaren. De voornamen van de diverse ei genaren bezorgen ons geen hoofdbrekens. Ze luiden Samuël of Frans. Samuël van Vlaanderen kocht Bon Repos in de Franse tijd (1795-1814), een periode waarin de economische situatie geleidelijk aan verslechterde en ons land aan de finan ciële afgrond raakte. Met name na het En gelse bombardement op Vlissingen in 1809 moest er in opdracht van de Fransen veel geld worden gepompt in de uitbreiding van de vestingwerken. Vele Vlissingers verloren, als gevolg van die uitbreiding, hun huis. Om het schootsveld optimaal te kunnen benut ten, moesten ook Koudekerkenaren er in latere jaren aan geloven. In een straal van 600 meter om de noordzijde van het Lin ker Kroonwerk, de Vlissingse wijk 'Het Fort' is later op die plek gebouwd, werden zelfs nog begin 1814, tijdens de laatste stuiptrek kingen van de Franse aanwezigheid op Wal cheren, grote hoeveelheden bomen gekapt. 14 Den Spiegel

Den Spiegel | 2011 | | pagina 16