I I Op 31 december 1813 verschijnt een taxa tierapport voor het kappen van bomen en bosschages, onder meer aan het adres van Van Vlaanderen. De beloofde vergoeding is hoogstwaarschijnlijk nooit uitbetaald. Dat kunnen we opmaken uit de aanklacht te gen de inname die hij bij notaris Jan Loeff in Koudekerke op 14 november 1814 laat registreren. Vermoedelijk heeft Samuël als gevolg van de slechte economische situatie zijn woon huis na 1814 moeten afbreken omdat een dergelijk luxe onderkomen simpelweg niet meer op te brengen was. Bon Repos ging verder als boerenbedrijf met bijbehoren de boerenwoning; de status van speelhof kwam hiermee ten einde. Na Samuëls dood ging de boerderij over op zijn zoon Frans, voortgekomen uit het tweede huwelijk met Catharina Maas. Frans bleef lange tijd, tot 1890, de scepter zwaaien over de boerde rij. Als gevolg van zijn overlijden, nam zijn zoon, Samuël jr., de verantwoordelijkheid op zich. In 1904 moet de boerenwoning zijn verbouwd, getuige de ingemetselde steen die nog altijd in de voorgevel van het huis is te zien. De initialen F.v.V. verwijzen naar Frans van Vlaanderen, zoon van laatstge noemde Samuël. Fransje was een jochie van een jaar of negen toen hij zich met het zetten van de steen mocht laten 'vereeuwi gen'. In 1910 sterft zijn vader als gevolg van een bedrijfsongeluk. Weduwe Leuntje van Vlaanderen-Boone ontfermde zich vervol gens over het boerenbedrijf. Later, in 1925, werd zoon Frans jr. eigenaar van Bon Re pos. Vlak na de Tweede Wereldoorlog kreeg een neef van Frans van Vlaanderen, Adriaan Jasperse, de mogelijkheid om het boeren bedrijf van zijn oom te pachten. Waren de Van Vlaanderens kinderloos, de Jasperses breidden hun gezin in de loop der tijd uit. Als gevolg daarvan woonden maar liefst vier volwassenen en zes kinderen in de re latief kleine ruimte van de boerenwoning. Die situatie was op zijn zachtst gezegd verre van ideaal, waardoor de spanningen hoog opliepen. In 1967 vertrok Jasperse naar een boerderij in Kerkwerve op Schouwen- Duiveland. De negentiende-eeuwse boerenwoning heeft de tand des tijds overleefd, hoewel er natuurlijk verschillende renovaties en dergelijke hebben plaatsgevonden. Op de detailfoto van de woning is dat mooi te her kennen; de verschillende steensoorten ver raden diverse fases van verbouw. Als we een kijkje nemen in het huis vinden we de woonkamer, de pronkkamer, een ovenruim te en de opkamer met daaronder een kelder. De slaapkamers op de bovenverdieping zijn nu omgevormd tot één ruimte. Direct achter de woning stond het wagen huis, nu een stukje aanbouw. De oude boe renschuur, een historisch exemplaar met een rieten dak, werd in 1937 afgebroken en vervangen door de huidige schuur. Het varkenskot bevond zich achter de schuur en moet na 1973 zijn afgebroken. Scoutingboerderij Aan het begin van de jaren zeventig van de twintigste eeuw, in 1973 om precies te zijn, verkocht Frans van Vlaanderen zijn bezit aan de gemeente Vlissingen. Van Vlaande ren vertrok naar verzorgingshuis Ter Reede, waar hij elf jaar later overleed. De gemeente besloot in 1976 de boerenschuur te laten verbouwen en verhuurde Bon Repos vanaf 1977 aan de plaatselijke scouting. "Nu ont plooien vier groepen activiteiten op deze plek", aldus Simon de Meij, voorzitter van Stichting Samenwerkende Scoutinggroepen Vlissingen. 'Dat zijn de groepen Schelde- zwervers, M.A. de Ruyter, Golfbrekers en Pieter Maritz Stam. Met name op zaterdag middag is het een drukte van belang. Dan is het echt geen Bon Repos, maar eerder Non Repos', grapt De Meij. Anno 2010 staat Bon Repos, hoewel in een andere vorm en allang geen buitenverblijf meer, nog altijd op de vertrouwde plek in het landschap. Begonnen als speelhof voor notabelen, nu 'speelhof' voor kinderen. Na de doordeweekse inspanningen, vinden zij hier in de weekeinden een welverdiende ontspanning. Ook dat is Bon Repos! Januari 2011 15

Den Spiegel | 2011 | | pagina 17