Van een oproer naar een speelhof, van de mailboot naar de trein en ook nog een verdwenen A/liehiel Aafke Verdonk-Rodenhuis Voor u ligt het eerste nummer van Den Spie gel van 2011. Traditiegetrouw verschijnt dit vlak voor de feestdagen. Het lijkt nog maar kort geleden dat ons vorige 'kerstnummer' verscheen. Een jaar gaat snel voorbij en er verandert van alles. Wat niet verandert is het plezier wat wij als redactie beleven aan het samenstellen van elke Spiegel. We zijn een goed team en onze vergaderingen ver lopen altijd in goede harmonie. Dit nummer begint met een artikel van Ju les Braat over Onlusten in Vlissingen en Souburg, Met de opruiende titel Slaat ze dood, de ster rendragers. Het handelt over uitingen van ontevredenheid aan het eind van de Eerste Wereldoorlog bij de krijgsmacht op Walche ren na 22 oktober 1918. Wat er zich die da gen afspeelde, dat er ook onrust was onder burgers, doet Jules Braat zeer nauwkeurig uit de doeken. In Van Koudekerkse Speelhof tot Vlissingse Scouting boerderij vertelt Jaco Simons de rijke geschiedenis van de boerderij en voor malige buitenplaats Bon Repos. Het hon derdjarig bestaan van Scouting Nederland in 2010 was aanleiding voor de auteur het thuis van Vlissingse scouts eens te belich ten. Bon Repos als 'speelhof' voor kinderen. Peter van Druenen gaat in Mailboten en trei nen in Vlissingen uitgebreid in op hoe de komst van dammen en spoorlijnen ervoor zorgde dat Vlissingen de belangrijkste post- haven van West-Europa werd. Op een zeer onderhoudende manier wordt verteld hoe het allemaal zo gekomen is in Vlissingen- Haven en Vlissingen-Stad. Dan willen we de verdwijning van Michiel niet onvermeld laten. In november is het standbeeld van Michiel de Ruyter van zijn sokkel getild. Hierdoor werd het mogelijk te kijken of er echt iets was verborgen onder de sokkel. Er werd een loden koker gevonden, met daarin twee oorkondes uit 1841 en 1894, foto's en een stiekem briefje van de lood gieter. O kunt dit alles bekijken in het mu- ZEEum, tot het beeld van Michiel de Ruyter wordt herplaatst. Dat Michiel een leegte achter laat is een feit. Het Keizersbolwerk ziet er nogal verlaten uit, zonder de over zee uitkijkende admiraal. Als herkenningspunt wordt hij ook gemist. Dat bleek bij de intocht van Sinterklaas op 20 november jl. De Sint vertelde tegen bur gemeester Dijkstra die hem welkom heette in de stad, voor het laatst in zijn functie als burgemeester, dat de stoomboot de ingang van de Koopmanshaven voorbij voer omdat de kapitein Michiel niet zag! Gelukkig is al les toch nog goed gekomen. Na deze flauwekul rest mij u, namens de hele redactie goede feestdagen te wensen, een gezond en gelukkig 2011 en nog lang veel leesplezier met Den Spiegel. 2 Den Spiegel

Den Spiegel | 2011 | | pagina 4