Slaat ze dood, de sterrendragers! Onlusten in Vlissingen en Souburg Jules Braat Oktober 1918: de Eerste Wereldoorlog nadert z'n einde. In het westen is het Duitse leger in volle terugtocht, een nederlaag is onafwend baar. Niet alleen op militair terrein is er bewe ging. In 1917 beleefde Rusland de Oktober revolutie in februari 1918 gevolgd door annu lering van de staatsschuld. Als gevolg daarvan werden in Nederland velen financieel gerui- neerd. Ook in Duitsland rommelde het. In januari 1918 waren stakingen in Berlijn en Ham burg, eind oktober 1918 was er muiterij op de vloot in Kiel. In Nederland was het ook onrustig. Begin 1918 pleegden anarchistische jongeren een mislukte aanslag op een munitiedepot bij Halfweg, waren er rellen in Leiden en sta kingen en betogingen in de grote steden. De ontevredenheid werd vooral veroorzaakt door de voedsel- en brandstofschaarste. In de krijgsmacht op Walcheren was het tot dusver vrij rustig gebleven maar dat ver anderde op 22 oktober 1918. Toen wer den plotseling de verloven ingetrokken uit vrees voor schending van de Nederlandse neutraliteit door terugtrekkende Duitse troe pen. Als gevolg hiervan braken rellen uit o.a. in Amersfoort, Den Bosch, Harskamp, CItrecht, Hellevoetsluis en op Walcheren. Het begin De eerste uitingen van ontevredenheid de den zich voor op 22 oktober bij het 25e Re serve Regiment Infanterie in Vlissingen. Er was die dag voldoende voedsel ingekocht en de kwaliteit van het eten was goed, maar er werd geklaagd over de verstrekte porties. Na de warme maaltijd verzamelde zich een groep ontevreden militairen voor het com pagniesbureau. De compagniessergeant- majoor gelastte de mannen uiteen te gaan, maar dat bevel werd slechts schoorvoetend opgevolgd. Enkele militairen riepen hun kameraden op gezamenlijk voor de woning van de com pagniescommandant te gaan demonstre ren. Een ontevredenen milicien riep: 'moe ten wij niet gauw met verlof' en 'moeten we nog langer genoegen nemen met 45 cent in de week'. Dat laatste sloeg op een in houding op de soldij wegens zoekgeraakte voorwerpen, kleding en uitrusting. De oproep had effect, een groep ontevre denen ging in optocht naar het huis van de compagniescommandant, luitenant Van Zon, in de Qlacisstraat. Daar klaagden drie woordvoerders over het eten. Na het aanho ren van hun klachten gaf Van Zon de man nen bevel naar hun kwartier terug te gaan. Een politieagent die de stoet later in de Wal- straat tegenkwam, hoorde socialistische lie deren zingen en honger roepen. Toen de demonstranten in hun kwartier te rug waren, werd een gedeelte van het brood voor de volgende dag verstrekt en keerde de rust terug. De militaire leiding liet het voorval niet over z'n kant gaan. Twee miliciens werden ge straft met tien dagen provoost (streng ar rest) en verplaatst naar een ander onder deel. Twee andere miliciens werden gestraft met acht dagen politiekamer (strafkamer). Een milicien werd uit de compagnie verwij derd omdat hij als aanstoker bekend stond en het woord had gevoerd aan de deur van de compagniescommandant. Hij werd over geplaatst van het station Vlissingen naar de Marinierskazerne. Verder werd van een tiental militairen het periodieke verlof inge trokken. Januari 2011 3

Den Spiegel | 2011 | | pagina 5