De Kanaalstraat, met op de achtergrond molen de Pere, ca. 1920. en een soldaat moest zich daar aan onder werpen. Het was wel zo dat de mobilisatie al vier jaar duurde, de soldaten verlangden naar huis. Om herhaling te voorkomen moest voort aan een officier in de kazerne blijven, bleef de compagniescommandant in de buurt en werden zes onderofficieren geconsigneerd. Opvallend was dat de beide compagnies commandanten alle schuld afwezen. Van hun compagnie had vrijwel niemand mee gedaan, alles was die dag rustig geweest, het was niet te voorzien enzovoorts! Je vraagt je alleen af: waar kwamen al die de monstranten dan vandaan? Omdat ook matrozen aan de rellen hadden meegedaan, werd bij de marine een onder zoek ingesteld. De Commandant Scheeps macht op de Schelde kreeg opdracht naar de identiteit van deelnemende schepelingen te speuren. Ook werd hij er op gewezen, dat tijdens de rellen bewapende schepelingen op de wal waren gesignaleerd. De Comman dant gaf daarom zijn officieren opdracht tot dagelijkse nauwkeurige wapencontrole. Het onderzoek naar matrozen die aan de rellen hadden meegedaan, leverde niets op. Souburg Ook in Souburg was het hommeles. Op 31 oktober omstreeks 18.30 uur trokken mili tairen van het 3e Regiment Veldartillerie uit West Souburg zingend en honger roepend door de Kanaalstraat en bekogelden enkele onderofficieren met stenen. Even later vlo gen bij hun commandant stenen door de ramen en bij het postkantoor sneuvelde het glas van een straatlantaarn. De batterijcommandant wist twee man te achterhalen en gaf ze opdracht zich bij de wacht te melden. Enkele onderofficieren probeerden een aantal demonstranten te herkennen en op te pakken, bij sommigen lukte dat, anderen maakten zich in het don ker uit de voeten, één sprong zelfs in een sloot en verdween via een akker. Door het uitzetten van patrouilles en vastbe raden optreden van officieren werd de rust snel hersteld. Op aanwijzing van een wachtmeester wer den nog twee betogers opgehaald, maar die weigerden in arrest te worden gesteld. Eén nam zelfs zo'n dreigende houding aan, dat een wachtmeester zijn revolver moest trek ken. Enkele miliciens weigerden uit solida riteit hun kameraad vast te pakken. Clitein- Januari 2011 7

Den Spiegel | 2011 | | pagina 9