rantie verleende, maar eerder poogde aan te zetten tot vervangende nieuwkoop onder het mom 'ja, maar wij moeten ook leven...!' Balpen aan een leren veter Bij Foto Back werd handel gedreven in Agfa Click en Agfa Clack, de bijpassende fotorolletjes, flitshouders met losse lamp jes en een stort aan tasjes, albums, lijstjes. Thuis hadden wij een Agfa Clack, die kost te 25 gulden. Eens per jaar, in de vakan tie, werd in een fotorolletje geïnvesteerd. Er was dan keuze tussen acht of twaalf op namen. Het rolletje werd vervolgens volge schoten met kerst na de vraag vanuit het gezin: 'Zitten er nog foto's op het rolletje?' Of de juiste opname voor stond, of al was 'doorgedraaid' dus, was niet te zien, soms schoven opnamen daardoor over elkaar. Maar ja, je had er toch acht (of twaalf)... Met de komst van zoon Hans, die mee ademde met de tijd en van aanpakken wist, groeide Foto Back omstreeks 1970 uit tot een winkel met verschillende vestigingen. Op een foto in 1979 telde ik zeventien per- Agfa Click en Agfa Clack, te koop bij Foto Back, ca. 1960. (Fotocollectie Gemeentearchief Vlissingen) soneelsleden. Er waren statafels opgesteld waarbij de methode persoonlijke benade ring werd aangewend. Het personeel, hun voornamen en met portret waren te vinden op de toonbankkubus, was goed geïnfor meerd en veel Vlissingers liepen al spoedig de winkel uit met een nieuwe (film)camera of diaprojector. Super acht en alles stond in de kinderschoenen. Toine heette de eer ste verkoper en Koos was portretfotograaf. Ik keek nog eens belangstellend naar het verkoopmeisje Ine, lang blond haar en een balpen met dop aan een leren veter om de hals. Zij vertrok richting Hilversum en wilde cameravrouw worden. De wereld lag aan ieders voeten... Bij Back waren Jo Fibbe-achtige uitverkooptaferelen. Bij stuntverkoop werd voor de winkel geslapen in een slaapzak om 's morgens de eerste te kunnen zijn. Back veegde de vloer aan met de prijs; er werden artikelen voor losse centen aan de man gebracht. Er werd al tijd gefluisterd dat het meest verdiend werd aan het afdrukken van de fotorolletjes en zo boog Hans Back later af naar Sprintfoto. Later durfde Ad Verschoore het aan zich 8 Den Spiegel

Den Spiegel | 2011 | | pagina 10