schroot een paar pandjes verderop vanuit het fami liebedrijf op te werken tot de zaak die we nu kennen in de Walstraat met alle neven vestigingen. Toch ook weer met statafels. Back leeft 'stil' in het buitenland, wordt ge zegd. Ssstttt. Na een bezoek aan de schooldokter kon ik met bril op mijn negende jaar ineens het schoolbord lezen. Toen ik later genoeg had van zware glazen die pijnlijk uitwerkten op een bezweet neusbeen, stapte ik eens bin nen bij Schroote, waar ik mij een sportbril- letje met lichtgroen getint kunststofglas liet aanmeten. Later zag je John Lennon daar mee, zal ik maar zeggen, of was het andersom?... Opticus Schroote de Eerste was er al vroeg jaren twintig. De Blauwe Bril heette de zaak en er werd geadver teerd met Zeiss Punktal Glazen, maar men handelde ook in buikbanden en bandages. Dochter Schroote trof ik in de jaren zeven tig op een schuurfeestje. Schroote? Van de brillendokter?, vroeg mijn broer. Nou ja.., dokter.., zei de dochter. Nou ja.., brillen.., grapte hij, met de handen geringschat tende bewegingen makend. Reclame voor Rodenstock monturen, herinner ik mij later en het brilmontuur in neon aan de gevel. Heel modern. De grote bolusbakker Daane, 'De Echte Bakker' riep een gevelbord - wat deden an dere 'prutsers' dan - won heel wat prijzen door de jaren heen. In de jaren tachtig her inner ik mij rijen voor de winkel op zater dagmorgen om maar het 'echte' brood te pakken te kunnen krijgen. Wereldberoemd in Vlissingen en omstreken! Naast zijn win kel opende Daane Croissanterie P&D, maar spoedig bleek dat een schoenmaker bij zijn leest moest blijven. Goeie spullen is één, aan de man brengen een ander verhaal. Bakker Piet herinner ik me van de lagere school. Hij zat klassen hoger en ik weet nog dat hij 'aankomend' brood bakte bij bakker Guérand in de inmiddels gesloop te Bonedijkestraat, lang voordat hij in de zaak van bakker Verhage stapte. Aan de overzijde van Daane, op de hoek met de Burgemeester Kolff opent het straatje als winkelpromenade. Ook op de foto wethouder Smit, ge meentesecretaris Peters, mevrouw Back, de heren Ter Poorten, Van Staveren, Fastenau en Berg, juni 1966. (Fotocollectie Gemeentearchief Vlissingen) Wie is toch dat meisje? April 2011 9

Den Spiegel | 2011 | | pagina 11