Lepelstraat, lagen koekjes in de etalage bij bakker Bostelaar, die 'na den arbeid' ro kend bij de deur van het voormalige pot huis om de hoek kon worden uitgetekend. Sta op Sterling J.C.Th. Koetsenruijter dreef een tabaks zaak annex rijschool vanuit Sint Jacobs- straat 6. Er hing ooit een sigarettenau tomaat aan de gevel en Lexington stond er eens in neon boven de deur. Mevrouw Koetsenruijter dreef de sigarettenwin- kel, meneer de rijschool. De merken van weleer: Chief Whip, Miss Blanche, Roxy, Captain Grant gaan een leven lang mee; Full Speed, Laurens No. 10, Arsenal, Fall Mall, het borrelt zo op. In de beeldcollectie van het Gemeentearchief zag ik in hun win kelinterieur de tabaksyell: 'Sta op Sterling'. Kijk, dat bedoel ik, geen misverstand! De rijlessen in een Volkswagen of Taunus 12M, hielden langer stand, maar de tabakszaak ging figuurlijk in rook op. Eind 1964 werd het Breiwolwinkel Phildar, de vijftigste win kel van deze Franse wolspinnerij in ons land. De dochter van Koetsenruijter, die zich onmiddellijk de vele portieken in het straatje herinnerde, was een voortvarend type. Met vriendinnen keek zij vanuit de bo venwoning uit over jongenshoofden die de straat rijkelijk vulden en vervolgens tege moet konden worden gelopen in het rondje. En passant trachtte zij afspraakjes te re gelen, ook voor bakkersdochter Verhage van de overkant en op zaterdag werd de gedrukte Top 40 bij Meulmeester gehaald, weet zij nog. Maar ja, bleu waren we. Van het kijken naar elkaar werd je al verlegen. Herenmode was er altijd: Ventevogel op 25, links van Back, Hans Knuyt begon ooit op nummer 10, bij gevelsteen 'De Bossche Toren'. Manufacturen, baby- en modekle- ding volop, bij Magazijn De Ster van W.M. Haccou op 8 en werkkleding aan de over zijde op nummer 7. In 1930 lees je dat er restanten schorten in de uitverkoop gingen Brabantsch Bont en Pompadour Satinet. Zie Etalages! Haast Haccou werd la ter nog Textielwinkel Cinderella. Verder kousenhuis P. Tilroe, waar je ladders in nylons kon laten 'ophalen', weet dochter Koetsenruijter nog, Mon Coeur, de Singer naaimachinewinkel, Jo Maes, voor verf- en tekenspullen, Albert Heijn, De Spar, Slager Snel, Maison Zwollen van Bie.., eh, Bollen van Zwienen... Een hele vroege Vlissingse boetiek was en is De Pantalon. Middelburg had Helmo, wij De Pantalon, zoiets was het toch? Ooit is mij een jeans met knopengulp verkocht; na gewenning zou je niet anders meer wil- 'Sta op Sterling' op de toonbank bij de tabakszaak van de familie J.C. Th. Koetsenruijter, 1964. (Fotocollectie Gemeentearchief Vlissingen) 10 Den Spiegel

Den Spiegel | 2011 | | pagina 12