ties met de gevestigde orde. Soms op leven en dood. Nadat het Brugse privilege was verleend, trokken er in de jaren na 1359 grote groepen vrije Engelse handelaren naar Vlaanderen die de stad weer tot bloei wis ten te brengen. Het particuliere initiatief was ontwaakt! CJit die periode stamt ook de naam van deze bende vrijbuiters: The Fellowship of the Merchant Adventurers. The Fellowship of the Merchant Adventurers: gevestigde orde Zoals het meestal gaat met koplopers die succesvol zijn, lag ook voor de Merchant Adventurers het spook van het establish ment op de loer. In 1462 kreeg de orga nisatie bescherming van de toenmalige koning van Engeland, Henri VI. De echte bloeitijd kwam in de zestiende eeuw, toen de Tudors een periode van zwak koning schap inruilden voor een strak regime met veel aandacht voor handel en economie. De Merchant Adventurers kregen in de loop van die eeuw dezelfde sterke positie als de Hanzesteden en de Stapelaars twee eeu wen eerder hadden gehad en groeiden uit tot een machtige organisatie die de steden waarmee ze handel dreven, veel welvaart brachten. Geen wonder dat er werd gevoch ten om de gunsten van de Engelsen. Zo slaagden de Spanjaarden, die sinds 1568 in oorlog waren met de opstandige steden van de Noordelijke Nederlanden, er in om de Merchant Adventurers in 1575 naar Antwerpen te halen. Dat ging ten koste van Vlissingen en Middelburg waar gedurende de eerste oorlogsjaren Engels kruit werd in gevoerd met als nevenproducten laken en wol. Voor de Engelsen maakte het niet veel uit wie hun kruit kocht en Antwerpen bood in die tijd de beste condities. Deze situatie duurde echter maar kort om dat ook de Hanzesteden, die nog steeds sterk waren in de landen rond de Oostzee, aansluiting zochten bij de Spanjaarden en hen vroegen om de Merchant Adventurers buiten spel te zetten. Dat kostte weinig moeite omdat de Engelsen de kansen op Gezicht op de havens van Vlissingen. De stad dreef al vanaf de vijftiende eeuw handel met Engeland, maar moest het omstreeks 1600 doen met enterloopers, handelaren die zich niet hielden aan de strenge regels van de Merchant Adventurers. 14 Den Spiegel

Den Spiegel | 2011 | | pagina 16