- een bloeiende handel met de Noordelijke Nederlanden hoger inschatten dan de han del met de gebieden die onder Spaans gezag stonden. De Engelsen kozen partij tegen de Spanjaarden en boden de toe komstige Republiek een sterk bondgenoot schap aan. Vlissingen werd in 1585 een Engelse vesting, Rammekens een Engels fort en Middelburg kandidaat om het hoofd kantoor van de Merchant Adventurers te mogen huisvesten. Dat laatste was geen vanzelfsprekendheid. De Engelsen wilden van Middelburg een stapelplaats maken en hadden geen be hoefte aan al teveel bureaucratie. Stapelen was het opslaan van exportproducten in een havenstad om ze later te kunnen door verkopen. In die tijd hadden de Staten Generaal verordonneerd dat alle ingevoer de stapelgoederen nauwkeurig moesten worden gekeurd op ...fauten ofte gebreec- ken... alvorens ze mochten worden ver handeld. Het stadsbestuur van Middelburg was echter genegen om hun gedroomde handelspartners uit Engeland van dienst te zijn en eventueel ...bedrogh door de vin gers te zien. De Engelsen lieten zich echter niet makkelijk overtuigen van deze goede bedoelingen en gingen ook naar andere mogelijkheden op zoek. Inmiddels hadden ook Rotterdam, Amsterdam, Delft en zelfs Groningen zich gemeld als kandidaten. In Londen buitelden de handelsdelegaties van deze steden over elkaar heen in de strijd om de gunsten van de Engelse kroon en de personen die macht over de handel hadden. Het schijnt dat de Middelburgers uiteindelijk het handigst waren in dit lob bywerk van hoog niveau, daarbij geholpen door een van de machtigste instanties in de Republiek: de Staten van Zeeland. Het zou desondanks nog tot 1599 duren voordat de Merchant Adventurers zich definitief in de Zeeuwse stad vestigden. Er was namelijk nog één ander vuiltje weg te werken. Vlissingen: lastige luis in de pels Waren de Merchant Adventurers in de vijf tiende eeuw de luizen in de pels van de De voormalige Engelse kerk in de Jan Almanstraat, met op de achtergrond de huizen van de Stenenbeer, ca. 1825. (Historisch Topografische Atlas Gemeentearchief Vlissingen) April 2011 15

Den Spiegel | 2011 | | pagina 17