Voor de Engelsen werd ca. 1595 een gedeelte van de Sint Jacobskerk vrijgemaakt, een situ atie die zou voortduren tot 1911. Het zand stenen poortje in de Branderijstraat dat eerst in de Lepelstraat stond, herinnert ons aan die periode, 1965. (Fotocollectie Gemeentearchief Vlissingen; Foto PZC) werkte een aantal jaren in Middelburg én Vlissingen. Forbes had een directe band met de Adventurers en maakte zich sterk voor hun economische belangen. De eerste kerk stond aan de Jan Alman- straat, in het gebied waar nu het Schelde- kwartier wordt ontwikkeld. Het gebouw werd echter al snel overgedragen aan de hervormde gemeenschap in Vlissingen. Voor de overgebleven Engelsen werd een gedeelte van de Sint Jacobskerk vrijge maakt, een situatie die zou voortduren tot 1911. Het zandstenen poortje in de Branderijstraat dat eerst in de Lepelstraat stond, herinnert ons aan die periode. In 1911 kregen de Engelsen toestemming om een kerk te bouwen in de Paul Krugerstraat, De laatste Engelse kerk in de Paul Krugerstraat, gebouwd in 1911 en afgebroken in 1963. (Fotocollectie Gemeentearchief Vlissingen) maar ook dat gebouw speelde geen rol meer in het gevecht om de strategische po sities in de wereldhandel, laat staan in de rivaliteit tussen Vlissingen en Middelburg. Die rivaliteit is evenwel altijd gebleven, zij het op andere gebieden. Nog steeds neigt de Vlissinger wat meer naar vrijbuiterij en de Middelburger naar orde en regelmaat. Of verbeeld ik me dat maar? De geschiede nis zal het leren. Over de auteur: Peter van Druenen (1952) is histori cus, uitgever en, zeker niet in de laatste plaats, Vlissinger. Bronnen Jong, C.G.F. de, John Forbes (1568-1634), Proef schrift RÜG, Groningen 2006 Klein, P.W. en Bruijn, R.j. (red.) Honderd jaar Engelandvaart, Stoomvaart Maatschappij Zeeland, Koninklijke Postvaart NV 1875-1989, De Boer Maritiem, Bussum 1975 Lintum, C. te, De Merchant Adventurers in de Nederlanden, Martinus Nijhof, 's Gravenhage 1905 Visscher, Nicolaus, Specvlvm Zelandiae, Amsterdam eerste helft zeventiende eeuw Winkelman, H.P., Geschiedkundige plaatsbeschrij ving van Vlissingen, De Vey Mestdagh, Vlissingen 1873 Gemeentearchief Vlissingen April 2011 17

Den Spiegel | 2011 | | pagina 21