De grafzerken in de Sint Jaeobskerk Sarina Hendrikse Na de brand van 1911 waren van de Sint Jaeobskerk niet meer dan enkele muren over. Ook talloze grafzerken lagen bedolven onder het puin en raakten onherstelbaar beschadigd. Wat overbleef en wat nu nog te zien is in de kerk, wordt hier beschreven. Ais we de Sint Jaeobskerk binnen lopen, zien we rechts van de ingang bovenaan de trap die ons de kerk inleidt, een aan tal grafzerken, waar eigenlijk niemand bijzonder veel aandacht aan schenkt. Ze zijn bijna vergeten. Als we de trap af gaan en in de kapellen kijken, liggen daar ook zerken. Zowel aan de noordkant als aan de zuidkanten onder de kapstokken, aan de westkant naast de toren, onder het De Ruyterraam. De meeste zijn zwaar bescha digd en sleets, en sommige grafschriften zijn haast onleesbaar geworden. De zer ken liggen niet meer op de oorspronkelijke plaats. In de zeventiende eeuw werd de vloer opgehoogd om meer graven te creë ren; de kerk lag toen eigenlijk al vol. Vanaf de bouw van de Sint Jaeobskerk in het be gin van de veertiende eeuw tot het begin van de negentiende eeuw zijn hier mensen begraven. Mensen die welgesteld genoeg waren om zich een kerkgraf te kunnen permitteren. De minder goed gesitueerden werden begraven op het kerkhof, dat rond om de kerk lag. Na de brand van de kerk in 1911 besloot men de vloer terug te brengen tot het oorspronkelijke niveau. Een aantal zer ken werd terug gelegd. Er is echter veel verloren gegaan. De toenmalige archiva ris, P.K. Dommisse, besloot de nog aan wezige zerken te registreren in een boek, Eenige grafschriften uit de afgebrande Sint Jaeobskerk te Vlissingen, met archivali- De afgebrande Sint Jaeobskerk, 1911. (Fotocollectie Gemeentearchief Vlissingen) 18 Den Spiegel

Den Spiegel | 2011 | | pagina 22