X sa sche toelichtingen, 1913. De Vlissingse fo tograaf A.L. Preuninger maakte foto's van een aantal zerken. Deze foto's liggen in het Vlissingse gemeentearchief. In 1919 publi ceerde Mr. P.C. Bloys van Treslong Prins zijn boek Genealogische en heraldische gedenkwaardigheden in en uit de kerken der provincie Zeeland met hierin ook aan dacht voor de Sint Jacobskerk. Hij be schreef ook de verdwenen zerken, om een completer geheel te krijgen. Dankzij deze twee boeken zijn we op de hoogte van veel verdwenen grafschriften, die anders voor goed verloren waren gegaan. Beide boeken zijn echter niet volledig en de transcripties zijn niet foutloos. In het boek Zeven eeuwen Sint Jacobskerk uit 1998 worden ook en kele grafzerken belicht, maar helaas zijn de transcripties overgenomen uit het boek van Bloys van Treslong Prins en ook hierin staan enkele onjuistheden. We zullen alsnog een poging doen om de transcripties van de nu nog aanwezige grafzerken opnieuw op schrift te stellen. Er liggen in totaal nog twintig zerken in de kerk, waarvan er zes of zeven dateren van voor de Reformatie. De overige zijn uit de zeventiende eeuw, veelal van Vlaamse fa milies die hier na de Reformatie kwamen wonen. Dan is er nog het rijke monument van Daniel Octavius Barwell, een jonge Engelsman die in 1779 voor de kust van Westkapelle verdronk. Zijn familie liet het monument in 1781 vervaardigen door de Plattegrond van de Sint Jacobskerk, met aanduiding van de ligplaatsten van de grafstenen. April 2011 19

Den Spiegel | 2011 | | pagina 23