de pin afgebeeld. Blijkbaar was Anthonis Pieterse schoenmaker geweest. Daaronder de tekst: 'Hier leyt begraven Pierynken Anthonis huysvrouwe van Pieter de Jager sterf den X September 1614'. Dit is de grafzerk van vader en dochter. Pierynken Antheunis, zoals ze ook werd genoemd, was de eerste vrouw van Pieter de Jager. Deze Vlaming was geboren in Lembeke, en hij was bakker in de Walstraat. Zijn broer Jan was 'corenkooper'. Pierynken moet jong overleden zijn. Pieter begroef haar bij haar vader en trouwde nog twee keer, in 1615 met Adriaenken Adriaens, en in 1617 met Catelyne Salomons, geboren in Ostende, weduwe van Jacob van Huycke, woonachtig in de Nieuwstraat. Zelf overleed hij in oktober 1669. Een eindje verder zien we nog een klei ne zerk, nr. 92. Tekst: 'Begraving van Johanna Willems D(ochter) van Den Busschaert van Delf, out 75 jaren Wed. van Johannis Knyf mede van Delfs. Sy is overleden den 6 Augusti 1616'. Erboven een mannelijk en een vrouwelijk wapen. Dit echtpaar was dus afkomstig uit Delft. Dan zien we drie grote zerken. Nr. 26 is de grafzerk van een jonge moeder, blijkbaar in het kraambed gestorven, met haar kindje, dat haar maar elf weken had overleefd. De tekst: 'Hier leicht begraven Elisabet Velters huisvrou van Niclaes Janssen is overleden den 20 Augustus Ao. 1620 houdt 29 jaren ende Jan Niclaaissen haer sone overleden den 18 October 1620 houdt elf wecken'. Elisabet Velters, of Lysbet, zoals ze werd genoemd, geboren in Veere als dochter van Cornelis Velters en Tanneken Lamsen, beiden uit Ostende, was al vroeg wees ge worden. Ze was op twaalfjarige leeftijd sa men met haar zuster Magdalena Velters in huis genomen bij haar oom, niemand min der dan Cornelis Lampsins sr., die in de Hellebardierstraat woonde. Ze trouwde van hieruit met Nicolaes Jansen in 1614. Deze Claes Jansen hertrouwde na haar dood met Sara van Dorst, weduwe van Jacob Jasperssen, wonende in de Nieuwstraat, in 1626. Daarnaast zien we nr. 122, de rijke graf zerk van de familie Lampsins, met de vol gende teksten, te beginnen links boven: 'Hier rust in den Heere Jacob Lampsins fi- lius Cornelis, gebooren van Oostende, die overleet den 6 April 1615 ende sin huis- vrouwe Jacomine Pieters filia Jans, ge boren van Nieupoort, die overleet den 24 Nofember 1613'. Rechtsboven: 'Hier rust in den Heere Jan Lampsins filius Cornelis, gebooren van Oostende, die overleet den 2 Feberwari 1619'. Onder: 'Hier rust in den Heer Cornelis Lampsins, die overleet den 24 November 1624, out sinde 84 ja ren, ende Marya Meunicx, filia Jans, huys vrouwe van Cornelis Lampsins, beide van Osthende, tsamen in huywelick gheweest hebbende over de 46 jaren, die overleet den 13 dach van Julio Ao 1610 out synde 72 jaeren'. En op de rand: 'Hier rust in den Heere Maria Lampsins filia Cornelis, out 31 jaeren, geboren van Oostende gestor ven op den 10 September Ao 1636'. Dit is dus de bekende koopmansfamilie uit Oost- Vlaanderen, waarvan de rijkdom spreek woordelijk werd. Cornelis Lampsins sr. was aanvankelijk burgemeester van Ostende, zijn vrouw Maria Meunicx was een burge meestersdochter uit die stad. Het echtpaar vestigde zich omstreeks 1584 te Vlissingen. Hun zonen Cornelis en Adriaan waren re ders. Adriaan vestigde zich in Middelburg en werd bewindhebber van de Oost- Indische Compagnie. Hij huwde met Jozina de Haze en bewoonde het huis Bourgogne in de Korte Delft, waar hij in 1665 overleed. Zijn broer Cornelis huwde met Tanneken Geleynse Boers "geseyt" Schot, dochter van burgemeester Gelein Adriaansz. Schot. Hij liet het Lampsinshuis op de Nieuwendijk bouwen. Waarin nu het Maritiem MuZEEum gevestigd is. In 1652 werd hij burgemeester van Vlissingen. Cornelis Lampsins jr. over leed in Vlissingen op 2 september 1664, een jaar voor zijn broer Adriaan. Michiel de Ruyter begon bij deze familie ooit zijn loop baan. Dan ligt er nog een grote zerk, nr. 69, ook weer van een burgemeestersgraf. Deze zerk is zwaar beschadigd en zeer sleets. Onder een veld met twee wapens staat de tekst: 'Hier licht begraven Jan Janssen in sijn leven burgemeester der stadt Vlissingen 24 Den Spiegel

Den Spiegel | 2011 | | pagina 28