Een ontkapte straat, vroege handelsavonturen met Engeland en grafzerken van de kerk herzien Jan Hintzen Henk Feij beschrijft in Reis om de wereld in de Sint Jacobsstraat het straatje zo als het vroeger was en zoals het worden kan, een leven dige plek waar middenstan ders met liefde hun nering aanbieden. CJit eigen herinnering en met behulp van oude Sint Jacobsstraat-bewoners gaat hij in de tijd terug. Er reden auto's en fietsen door het straatje, er konden gram mofoonplaten en fotorolletjes De juist ontkapte Sint Jacobsstraat op zondagmorgen met de consoles nog zichtbaar aan de gevels, okt. 2010. (Foto Henk Feij) De lokale geschiedenis van Vlissingen en de maritieme historie van Zeeland geven Den Spiegel inhoud. J.A. van Bennekom, mijn geschiedenisleraar op de kweek school, citeerde bij zijn lessen vaak Anatole France: 'geschiedenisboeken waarin geen leugens staan, zijn ontzettend vervelend'. Dat mag dan zo zijn, maar Den Spiegel is geen geschiedenisboek en de auteurs ste ken veel tijd in onderzoek en verzinnen geen fraaie franje. Dat is ook niet nodig, want de Vlissingse en maritieme historie is op zichzelf al boeiend genoeg. Dezelfde Van Bennekom mocht ook graag relative rend Samuel Johnson aanhalen: 'geschie denis is nauwelijks meer dan een verhaal van plannen die gefaald hebben en illusies die bedrogen zijn uitgekomen'. Dat citaat zou van toepassing kunnen zijn op menige Vlissingse planning en gebeurtenis. De Sint Jacobsstraat lijkt een goed voorbeeld. Wat in de jaren negentig van de vorige eeuw juichend geopend werd, wordt nog geen twintig jaar later als absurd afgedankt. De plannen voor een overdekte winkelpassage faalden en een druk stads hart werd een luchtkasteel. gekocht worden en er waren vaste aanleg plaatsen voor jongeren die een rondje stad deden en elkaar steeds weer tegenkwamen. Historisch zijn de beschrijvingen van hard- fietsende slagersjongens, van rock roll luisteren en van slapen voor een winkel bij een stuntverkoop. Dat waren nog eens tijden. Geamuseerd lees je over een aan geschaft sportbrilletje met lichtgroen getint kunststofglas. Een zwak heeft Henk Feij voor Sint Jacobs straat 16, een pandje dat heftige verbou wingen heeft weten te ontlopen en in oor sprong hetzelfde blijft. Dat is uitzonderlijk voor Vlissingen. De verbinding met Engeland dateert niet van 1875 toen de Stoomvaart Maatschap pij Zeeland een lijndienst begon. Peter van Druenen brengt in De Merchant Adventurers in Vlissingen omstreeks 1600 een verbinding van ruim 400 jaar oud in beeld. 2 Den Spiegel

Den Spiegel | 2011 | | pagina 4