opoe Feij, 'maar geen jodenblub, hoor!' We wisten niet wat het was... In de Sint Jacobsstraat was Meulmeester. Radio, televisie en 'witgoed' weliswaar, maar ook 'gramofoonplaten'. Het stond ja ren met één 'm' op de gevel. De meeste in de etalage uitgestalde langspeelpla ten hadden een John Woodhouse, Willy Alberti, Koninklijke Militaire Kapel afdronk. Prachtige muziek, natuurlijk, maar niet de muziek waarmee je je identificeerde. Die kwam je op een uitzondering na bij Meulmeester niet tegen. In mijn beleving stond de elpee Introspection van Thijs van Leer (ook prachtig natuurlijk) ooit een jaar in de etalage. Op enig moment was de 'pla- tenbar' naar boven verplaatst en je had al een barricade genomen als je de winkel was ingelopen, langs stofzuigers en centri fuges. Luisterend, de bakelieten hoorns aan je oren, herinner ik me de vrouw van de win kel met een coltrui, spelend met de bal pen rond haar nek. Alsof er wachtenden waren, werd de naald zonder gevoel reeds na een minuut op een volgende track ge zet: de armlift op, de arm verschuiven, en pats, neer die lift. Hoewel het weinige geld in je zak brandde, stimuleerde het niet tot aankoop. Hup, de trap af en weg, haastig langs het niet begrijpende personeel bij het witgoed. Nee, liefdevoller denk ik dan terug aan het platenbarretje bij Van der Meer aan de Walstraat, waar Liesbeth be greep dat jongeren van na de rock roll een andere benadering vroegen. Er waren bij Van der Meer zelfs bluesplaten te koop. Mijn broer kocht Muddy Waters sings Big De Ijsbeer: Vlissingse jongeren aan de snackbartafel met 'Ko Ijsbeer', ca. 1967. Wie zich herkent, meldt het aan de redactie? (Fotocollectie Mary Beije-Koetsenruijter) Bill Broonzy. En Carmen McRae met Dave Brubeck in It's a raggy waltz, voor mij nog onverslijtbare platen. Een blik in de toonkamer De Vlissingse beelden van Herman Bis schop kon je sinds de jaren negentig op an sichtkaart vinden bij Kloeg Antiek, die ver der in rookwaar handelde. Ansichten waren er goedkoop, maar ook onwillig gekruld door de langdurige blootstelling aan weers omstandigheden. Van oudsher kon je van alles in de Sint Jacobsstraat kopen: hoe den, petten en damescorsetten, drop om te snoepen en pillen om te poepen, zou je kunnen zeggen naar Sinkel, van het rijmpje van de winkel, maar echt, kousen, sokken, wol, tabak, brood, vlees, verf, bolussen, een horloge... en passant ging je nog naar kapper Ter Poorten. Een verzamelpunt voor de opgroeiende jeugd uit vervlogen tijd was Automatiek Hap, van Van Vessem, op nummer 31. Van een gezin uit de Lepelstraat in de 'fifties', noteerde ik dat de 'beste nasiballen van Vlissingen' daar te koop waren. Een jaren vijftig getegelde kille hal als keer- of hang punt in het looprondje met warme kroket ten en koude slaatjes achter de beglaasde klepjes. In mijn herinnering raakte Hap na Van Vessem nog in verval. Later opende daar Clarijs Schoenen. Een paar keer dook ik binnen bij Magazijn Hefa, de winkel van Herman Fastenau. Ik weet ineens weer dat je om de middelste etalage heen kon lopen. Bij de Hefa was van alles te koop, maar in de PZC adver- 6 Den Spiegel

Den Spiegel | 2011 | | pagina 8