Sint Jacobsstraat met Albert Heijn, De Spar, Automatiek Hap, Foto Back, De Zon. Let op de verkeersborden: verboden te fietsen op zaterdagen tussen 14-18 uur, 1960. (Foto teerde Fastenau na de oorlog met kinder wagens, wandelwagens, commodes en ledikanten. Hij riep aanstaande moeders op om de Hefa-toonkamer te bezoeken. 'Duizend woorden zullen u minder zeggen dan een blik in de Hefa-toonkamer', stond er om het spannend te maken, indien u wenst wordt u per auto gehaald en ge bracht', voegde hij daar aan toe. In 1959 had je al een Koelstra kinderwagen voor 115 gulden. Clit ons gezin herinner ik me geen autoritjes naar de Hefa, eerder de jacht op tweedehands kinderwagens via de advertenties in De Scheldebode. Met mijn moeder trok ik de 'kleintjes' na en wij be taalden minder voor een 'knap karretje' uit een van de nieuwbouwwijken. Het oeuvre van Jules Verne was bij de Hefa te koop als minipocket. In 'Dick Bosformaat' her inner ik me De Reis Om De Wereld In 80 Dagen en 20.000 Mijlen Onder Zee. Voor één gulden konden de klassiekers worden aangeschaft om vervolgens te worden toe gevoegd aan je rijtje Biggles-pockets op het draadstaai Tornado-boekenrekje in je slaapkamer, zwart met gele en rode leg- boordjes. 'Wij zijn ruim gesorteerd, dat zal Cl wel merken, in alle soorten wol en dames- handwerken. Luister naar hetgeen ik Cl zeg; 't Spinnewiel is de juiste weg', rijmde de sinterklaasadvertentie in de Vlissingsche Courant op 4 november 1938. Mijn moe der lepelt moeiteloos herinneringen op aan 't Spinnewiel van weduwe H. Buning, Sint Jacobsstraat 26, waar zij in 1938 met hartsvriendin Mimy wol betrok. De meisjes van 13 breiden een trui en wol werd per knot gekocht om kosten, een paar dubbel tjes, te spreiden. De wol werd dan op naam weggelegd, om te kunnen garanderen dat je een knot kreeg uit hetzelfde verfbad. En speelgoed bij Kamermans weet ze ook nog, op nummer 17, waar de vrouw van de winkel bij kapot speelgoed niet meteen ga- Gezellige drukte in de Sint Jacobsstraat, okt. 1961. (Fotocollectie Gemeentearchief Vlissingen; Foto Slagboom) April 2011

Den Spiegel | 2011 | | pagina 9