Het transport van de haven naar de Coosje Buskenstraat wordt bewaakt door twee ma rechaussees op de fiets. Een ooggetuige (thans 85 jaar oud) vertelt: '...Ik was 11 jaar en zat op de Bouwen Ewoutschool. Na schooltijd gingen we altijd met een man of vijf op de fiets wat rond zwerven. We kregen er lucht van dat er iets met het 'goudschip' te gebeuren stond en reden naar de haven. Het inladen was net begonnen, erg dichtbij konden we niet ko men want de marechaussees stuurden ons weg: "Weg wezen jongens". De rit naar de Coosje Buskenstraat konden we op enige afstand volgen, maar daar aangekomen werd de wagen direct afgeschermd door een aantal stalen hekken en werden we weer op afstand gehouden, zodat we van het lossen ook niet veel konden zien.' De kostbaarheden worden opgeborgen in de kluis van de bank. De douane heeft ge accepteerd dat de kluis als entrepot wordt beschouwd, zodat geen invoerrechten ver schuldigd zijn zolang de goederen in de kluis blijven. Daartoe wordt de kluis door de douane verzegeld. De Thorpehall vertrekt uit Vlissingen Op dringend verzoek van kapitein Andrews mogen de bemanningsleden met toe stemming van de politie dinsdagavond en woensdag aan land om inkopen te doen. Het schip wordt klaargemaakt om te bun keren en het vertrek wordt voorzien op donderdagmiddag. De bemanning is echter verdeeld in twee kampen: voor- en tegenstanders van Franco, en de laatste groep vreest moeilijk heden bij aankomst in Spanje. Op woens dag ontstaat er een dermate heftige ruzie aan boord dat de commissaris van politie ingrijpt. Hij laat Andrews in het bijzijn van de Britse consul een verklaring tekenen dat het schip niet direct naar Spanje zal varen maar eerst Bordeaux aan zal doen waar be manningsleden die dat wensen kunnen af monsteren bij de Britse consul aldaar. Vier officieren, de eerste en tweede stuur man, de tweede machinist en de marconist vertrouwen dit niet en trachten donderdag te deserteren door een taxi te bestellen om hen naar het station te brengen. Zij worden echter door de marechaussees gearresteerd en naar het politiebureau ge bracht. Daar het schip zonder de officie ren niet kan vertrekken verzoekt kapitein Andrews de Britse consul om de politie te bewegen de mannen alsnog aan boord te Bestemming bereikt. (Fotocollectie Gemeentearchief Vlissingen: Foto Dert) Juli 2011

Den Spiegel | 2011 | | pagina 15