de douane. Pas als het schip buitengaats is mogen deze zegels worden verbroken. De schatten terug naar de eigenaars De schatten verblijven enkele jaren in de kluis van de Nederlandsche Handel Maatschappij, Coosje Buskenstraat 141. In 1938, 1939 en 1940 worden processen gevoerd om opheffing van de sequestratie te verkrijgen. Allereerst dienen op 25 oktober 1938 een aantal particulieren een verzoekschrift in bij de rechtbank te Middelburg om via een kort geding opheffing van het beslag te verkrijgen. Hun woordvoerders zijn mr. C.R.C. Wijckerveld Bisdom te 's Graven- hage als advocaat en mr. A. Bolle te Middelburg als procureur. Gedaagden zijn de Nederlandsche Handel Maatschappij, de Baskische regering en kapitein Andrews. Na enige malen uitstel van de behandeling wordt de eis tot kort geding op 10 decem ber ingetrokken, blijkbaar omdat de eisers tot de conclusie komen dat ze weinig kans hebben. Meer succes heeft de rooms-katholieke kerk. Op 25 november 1939 gelast de rechtbank te Middelburg teruggave van een aantal kerkelijke voorwerpen. De vordering is ingesteld door niemand minder dan Z.H. Paus Pius Xll en de bisschop van Vitoria. In vier kisten worden onder andere twaalf miskelken en vijf monstransen aangetrof fen, waarvan twee van zuiver goud, rijk be zet met parels en edelstenen. Tevens een zuiver gouden stralenkrans, met juwelen bezet en naar verondersteld afkomstig van een madonna beeld. De pauselijke nuntius mgr. Giobbe te Den Haag mag de goederen persoonlijk in ontvangst komen nemen. Begin 1940 organiseren een aantal par ticuliere eigenaars, die onmogelijk al lemaal persoonlijk kunnen procede ren, zich in twee groepen: N.V. Trust en Administratiekantoor Wolwevershaven te Dordrecht, directeur mr. L Salomonsons, en de N.V. Trust en Administratiekantoor Scheldemond te Middelburg, directeur mr. W.K. Dieleman. Zij eisen bij de arrondis sementsrechtbank te Middelburg opheffing van de sequestratie. Op 13 maart gelast de rechtbank teruggave aan de rechtmatige eigenaars en op maandag 18 maart ver schijnt om half tien 's morgens een grote verhuiswagen van de firma Van Twist uit Dordrecht in de Coosje Buskenstraat. Er worden 30 door notaris Batten verzegelde kisten onder streng toezicht van de politie in de verhuiswagen geladen. Ook de in specteur der belastingen Van der Berg en notaris Paap zijn getuige. Mr. Salomonsons vertelt de aanwezige pers dat de waarde van het transport geschat wordt op enkele tientallen miljoenen guldens en het aantal eigenaars 600 a 800 personen bedraagt. Nadat ook de wagen door Batten is ver zegeld om oponthoud aan de grenzen te voorkomen gaat het transport onder bewa king van een aantal rijksrechercheurs op weg naar Spanje. Op zondag 24 maart komt een groot trans port aan te Irun aan de Frans-Spaanse grens. Ongeveer 600 verzegelde kisten worden op de grensbrug door Franse in specteurs aan hun Spaanse collega's over gedragen. Het betreft hier waarschijnlijk ook de in 1937 in La Rochelle in beslag ge nomen schatten. Over de auteur: Jaques den Exter (1945), geboren en getogen Vlissinger is na zijn werkzame leven bij Schelde Marinebouw gepensio neerd en zich gaan interesseren in voor al de contemporaine geschiedenis van Vlissingen. Bronnen - www.krantenbankzeeland.nl Vlissirtgsche Courant, 1937-1940. - Gemeentearchief Vlissingen, fotocollectie. - W.F Renaud, 'Sjouwen en opslaan' De Wete, jaar gang 29, nr. 4, oktober 2000. Juli 2011 15

Den Spiegel | 2011 | | pagina 17