Fort Zeelandia, 2009. (Foto Caroline van der Mandele) project gestart. Daarmee wil de instelling bekendheid geven aan het archief en het toegankelijk maken voor onderzoek. Schwartz kreeg een brief in handen van schipper Jan Dimmesen die gericht was aan zijn vrouw in Middelburg. Dimmesen bleek een lorrendraaier of smokke laar te zijn, die met zijn fregat de Zeven Gebroeders op de West-Afrikaanse kust in slaven handelde om die vervolgens in Suriname te verkopen. Bij aankomst in de kolonie vernam hij dat zijn broer Jacob was overleden en schreef aan zijn vrouw dat die 'inde kercke van Torarijca' begraven was, 'aen de zijde van de heer Abraham Qurijnsen saligher'. Torarica was de oude hoofdstad van Suriname die hoog stroom opwaarts lag aan de Suriname-rivier. De plaats bestond uit een tiental huizen en een kerk. Tijdens het bewind van Crijnsens werd Paramaribo de nieuwe hoofdstad van Suriname. Van Torarica is waarschijnlijk niets terug te vinden. Al aan het eind van de achttiende eeuw was de stad door oer woud overwoekerd. De brief van Dimmesen werd in 1672 van Fort Zeelandia verzonden, maar belandde uiteindelijk in Engelse handen. De archiefstukken over de Staten van Zeeland en Suriname kunnen op de web site van het Zeeuws Archief online worden geraadpleegd. Over de auteur: Ruud Paesie, (1956) is maritiem histo ricus uit Middelburg. Hij publiceert over uiteenlopende maritieme onderwer pen, voornamelijk uit de vroegmoderne Zeeuwse geschiedenis. Bronnen: J.J. Hartsinck, Beschryuing van Guiana, of de Wilde Kust, in Zuid-America twee delen (Amsterdam 1770). J.C. de Jonge, Geschiedenis van het Nederlandsche zeewezen, 5 delen (Haarlem 1858-1862). R. Karijosemito en P. Dikland, Zeeuwse archivalia uit Suriname en omliggende kwartieren, 1667-1683 (Paramaribo 2003). Nieuws, Zeeuws Archief, nummer 49 (maart 2011 - J.W.C. Ort, Vestiging van de Hervormde Kerk in Suriname, 1667-1800 (Amsterdam 1963). - R. Paesie, Lorrendrayen op Africa. De illegale goe deren- en slavenhandel op West-Afrika tijdens het achttiende-eeuwse handelsmonopolie van de West- Indische Compagnie, 1700-1734 (Amsterdam 2008). - D.D. Roos, Zeeuwen en de Westindische Compagnie (Hulst 1992). J.C.M. Warnsinck, Abraham Crijnssen; De verove ring van Suriname en zijn aanslag op Virginië in 1667 Amsterdam 1936). Zeeuws Archief, Gids Staten van Zeeland en Suriname: http://www.archieven.nl/db70/toe- gang/239/GIDSl 02/. 18 Den Spiegel

Den Spiegel | 2011 | | pagina 20