Lodewijk XIV (Hyacinthe Rigaud, collectie Louvre) het koninkrijk in ere herstellen, met Karei II als eerste koning, in 1685 opgevolgd door zijn broer Jacobus II. Beide broers waren Stuarts, het geslacht dat, voordat Cromwell hen in 1649 aan de kant zette, al een halve eeuw aan de macht was. De Stuarts vluchtten naar Frankrijk, maar ook naar de Republiek waar ze familie hadden omdat Stadhouder Willem II was getrouwd met Maria Henriëtte Stuart, de zus van Karei II. Gedurende hun ballingschap wer den de Stuarts financieel ondersteund door de aanhangers van de Oranjes. Omdat de Republiek pas in 1672 weer onder leiding zou komen van een Oranje, stadhouder Willem UI, hadden de eerste twee Engels- Nederlandse oorlogen geen direct effect op de familiebanden. De derde had dat wel, omdat in de Republiek inmiddels Willem III aan de macht was en in Engeland nog steeds Karei II. Het zal duidelijk zijn dat de oorlog niet bepaald tot betere familieban den heeft geleid, hetgeen veertien jaar later zou blijken. Toch betekende het eind van deze oorlog, het begin van een vernieuwde militaire en economische samenwerking tussen de Engelsen en de Republiek, die in 1688 zelfs tot eenwording leidde toen Willem 111, in 1677 getrouwd met zijn nicht Mary Stuart, een staatsgreep pleegde. Hij ver dreef zijn katholieke schoonvader, Jacobus II, naar Frankrijk en werd, met steun van Stadhouder-koning Willem III en Mary Stuart. (Willem Wissing, collectie Rijksmuseum en Willem Wissing, collectie National Portrait Galery) 22 Den Spiegel

Den Spiegel | 2011 | | pagina 24